برخورد هوایی آمریکا-روسیه؛ مسکو به دنبال لاشه پهپاد آمریکایی در دریای سیاه است

0 3


پهپاد ریپر مدل ام.کیو-۹ معمولا برای تجسس و شناسایی استفاده می‌شود و پهنای دو بال آن حدود ۲۰ متر است

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پهپاد ریپر مدل ام.کیو-۹ معمولا برای تجسس و شناسایی استفاده می‌شود و پهنای دو بال آن حدود ۲۰ متر است

پس از آن که رویارویی دو جت جنگنده روسی با یک پهپاد تجسسی آمریکا به سقوط این هواپیمای بدون سرنشین در آب‌های دریای سیاه منجر شد، یک فرمانده نظامی ارتش روسیه گفته تجسس برای یافتن لاشه این پهپاد آغاز شده است.

روز گذشته گزارش شد که یک فروند هواپیمای بدون خلبان آمریکایی از سری ریپر مدل ام.کیو۹، پس از آن که دو فروند جت جنگنده سوخو۲۷ روسیه سر راه آن ظاهر شدند و تصادمی هم با آن داشتند، در آب‌های دریای سیاه سقوط کرده است.

از این رویارویی هوایی به عنوان «جدی‌ترین» مقابله و برخورد نزدیک میان نیروهای هوایی روسیه و آمریکا پس از آغاز جنگ اوکراین یاد شده و نگرانی‌ها نسبت به تشدید تنش میان این دو قدرت اتمی را بالا برده است.

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، می‌گوید خلبانان از راه دور این پهپاد پس از آن که آن را «غیرقابل پرواز» تشخیص دادند، آن در آب‌های دریای سیاه انداخته‌اند اما مسکو ادعای نقش داشتن در سقوط این هواپیمای بدون سرنشین را تکذیب می‌کند.

با این حال، روز چهارشنبه – ۱۵ مارس – دبیر شورای امنیت ملی روسیه، نیکولای پاتروشف، در یک گفتگوی تلویزیونی تایید کرد که مسکو عملیات تجسسی خود برای یافتن لاشه این پهپاد در دریای سیاه را آغاز کرده است.

آقای پاتروشف گفت: «نمی‌دانم بتوانیم لاشه آن را از آب بیرون بکشیم یا نه، اما درست است که داریم روی این قضیه کار می‌کنیم».

این مقام نظامی روسیه همچنین گفت که از نظر او حضور این پهپاد در آب‌های دریای سیاه «تاییدی» است برای این ادعا که آمریکا در حال حمایت (نظامی) عملیاتی از اوکراین است.

«آمریکایی‌ها دائما ادعا می‌کنند به دنبال درگیری و تخاصم نیستند… اما این خود یک گواه دیگر بر این است که آنها مستقیما در جنگ و فعالیت‌های مرتبط با آن درگیرند».

پنتاگون می‌گوید پهپاد آمریکایی بر فراز آبهای بین‌المللی در منطقه پرواز می‌کرده است و رویارویی و برخوردی که جنگنده‌های روسی با آن داشتند «کاملا غیرحرفه‌ای و بسیار خطرناک» بوده است.

در همین حال، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ‌سفید گفته نیروهای آمریکایی هم در حال جستجو برای بیرون کشیدن لاشه این پهپاد از دریای سیاه هستند اما تاکید کرده که حتی اگر روسیه زودتر به آن دست پیدا کند «توانایی آنها برای استخراج و استفاده مفید از اطلاعات روی این پهپاد، بسیار کم خواهد بود».

جان کربی در گفتگو با برنامه صبحگاهی شبکه ای‌بی‌سی آمریکا گفته این هواپیمای بدون خلبان پس از سقوط به «بخش عمیق آب» فرو رفته است.

بیشتر بخوانید:

ارتش آمریکا می‌گوید این رویارویی صبح سه‌شنبه روی داده و حدود ۳۰-۴۰ دقیقه طول کشیده است.

روز گذشته پنتاگون طی اطلاعیه‌ای درباره جزییات این رویارویی گفت جنگنده سوخو-۲۷ پیش از برخورد چند بار روی این پهپاد سوخت ریخت؛ کاری که «نابخردانه و از نظر زیست محیطی نادرست و غیرحرفه‌ای» است.

ژنرال پت رایدر، سخنگوی پنتاگون هم به خبرنگاران گفته خلبانانی که کنترل این پهپاد را از راه دور در دست داشتند پس از آن که متوجه شدند دیگر «غیرقابل پرواز شده و قابل کنترل نیست آن را ساقط کردند».

این مقام نظامی آمریکا گفت برخورد این پهپاد با جنگنده‌های روسی به احتمال زیاد موجب آسیب دیدن بدنه دو سوخو۲۷ هم شده است.

اما روسیه هرگونه برخورد فیزیکی میان دو جنگنده سوخو ۲۷ با این پهپاد را تکذیب کرده است.

پهپاد ریپر یک نوع هواپیمای تجسسی بزرگ است که پهنای دو بال آن به ۲۰ متر می‌رسد.

ارتش روسیه گفته پهپاد بعد از «چرخش ناگهانی» سقوط کرد و انکار کرده جنگنده‌هایش مستقیما به آن برخورد کرده‌اند.

وزارت دفاع روسیه همچنین گفته این پهپاد «ام کیو-۹ ریپر» با ترانسپاندرهای خاموش پرواز می کرد؛ دستگاه‌های ارتباطی که امکان ردگیری هواپیما را فراهم می‌کنند.

آمریکا و بریتانیا برای آن که تجهیزات پیشرفته نظامی آنها به دست روسیه و دشمنان آنها نیفتد، از دیرباز تدابیر بسیاری در نظر می‌گیرند.

پیش‌تر، دو کشور برای این که یک فروند جنگنده اف-۳۵ سقوط کرده در آبهای دریای جنوب چین به دست پکن نیفتد، عملیات گسترده‌ای انجام دادند.

اما پهپاد ریپر به اندازه جنگنده اف-۳۵ اهمیت ندارد چرا که فناوری به کار گرفته شده در آن خیلی جدید نیست و تاکنون چند فروند از آن ساقط یا ناپدید شده است.

با این حال، این هواپیمای بدون سرنشین ممکن است حاوی اطلاعات تجسسی از رادارهای روسی و مراسلات آنها باشد که ارزش نظامی دارد.

همزمان، ممکن است آمریکا از تجسس برای پیدا کردن لاشه آن پرهیز کند چرا که انجام یک عملیات گسترده دریایی با استفاده از زیردریایی و ناوهای جنگی آن هم در آبهایی که مجاور یک منطقه جنگی هستند، خود می‌تواند زمینه‌ساز یک رویارویی نظامی بزرگتر شود.

تنش میان روسیه و آمریکا و متحدان غربی‌اش در آب‌های دریای سیاه از سال ۲۰۱۴ و تصرف و الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه، همواره بالا بوده است.

روز چهارشنبه دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت که هیچ تماس مستقیمی میان مسکو و واشنگتن بر سر این رویداد هنوز برقرار نشده است اما به گفته او، روسیه همواره از برقراری روابط دیپلماتیک سازنده استقبال می‌کند.

ساعتی بعد از اظهارات آقای پسکوف، وزارت دفاع روسیه از گفتگوی تلفنی وزرای دفاع آمریکا و روسیه خبر داد و مدعی شد این تماس از سوی واشنگتن درخواست شده بود.

سقوط پهپاد آمریکایی؛ لحظه‌ای پر از خطر

پل آدامز، خبرنگار امنیتی بی‌بی‌سی در یادداشتی نوشته: روشن است که واشنگتن از افتادن این فناوری حساس نظارت و شنود به دست روس‌ها ناخشنود خواهد بود. برای جو بایدن، که مصمم است به حمایت از اوکراین «تا هر زمانی که لازم باشد»، این لحظه حساسی است. فقط سلاح‌های غربی نیست که به مقاومت اوکراین در برابر روسیه کمک می‌کنند. بلکه میزان عظیمی از اطلاعاتِ در لحظه از هر جنبه از عملیات نظامی روسیه از جمله تحرکات کشتی‌ها در دریای سیاه و پرتاب موشک‌هایی که اهدافی در سراسر اوکراین دارند، بخشی از آن است. از دفاع از زیرساخت‌های حساس ملی اوکراین گرفته تا برنامه‌ریزی برای حملات آفندی خودش، کی‌یف اتکای زیادی به گردش مستمر اطلاعات دارد.

به دلایل آشکاری مقامات آمریکایی نمی‌خواهند درگیر رعایت احتیاط‌هایی شوند که عملیات‌های نظارتی و شنودش حالا مستلزم آن است.

واشنگتن می‌خواهد این عملیات‌ها ادامه پیدا کنند ولی نگرانی پرهیز از استفاده از زور را دارد و با این خطر روبروست که درگیر رویاویی مستقیم بیشتری با روسیه شود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.