برنار هانری لوی از نظریه جنجالی خود درباره تغییر نام «ایران» در دوران پهلوی اول دفاع کرد

0 4برنار هانری لوی، نویسنده مطرح فرانسوی، در واکنش به انتقادهای اخیر برخی از ایرانیان از او، از نظریه خود درباره دلیل تغییر نام کشور «ایران» در دوران پهلوی اول دفاع کرد.

آقای لوی در یادداشتی که در وبسایت نشریه خود منتشر کرده است، بار دیگر از نظریه خود درباره تغییر نام ایران در دوره پهلوی اول، از «پارس» به «ایران»، به‌دلیل نزدیکی ایران به آلمان، دفاع کرد و نوشت که این نظر «از سوی مورخان مستند شده است».

با این حال، او تاکید کرد که پس از سال ۱۳۵۷، «ملاها همگی به‌دنبال از بین بردن دوران پیش از اسلام» برآمدند و لذا با استفاده از «نام شریف و زیبای پارس» در سطح بین‌المللی به ستیز برخاستند.

هانری لوی همچنین مدعی شد که این تغییر نام زمینه را برای «فرهنگ‌زدایی» در سال‌های پس از انقلاب بهمن ۵۷ از سوی «فاشیست‌های اصیل که سپاه پاسداران» بودند، فراهم کرد.

او تاکید کرد: «ایران، ایران نیست اگر همزمان پارس هم نباشد».

آقای لوی چند سال پیش هم کتابی جنجالی درباره ایران با نام «امپراطوری و پنج پادشاه» منتشر کرد که در آن مدعی شده بود تغییر نام کشور ایران از «پارس» به «ایران»، به پیشنهاد آلمان نازی‌ بوده است که خود را از نژاد «آریایی» می‌دانستند.

اما برخی از پژوهشگران این نظریه را رد کردند.

جواد طباطبایی پژوهشگر ایرانی که به تازگی درگذشت، در این باره گفته بود: «شخصیت‌های علمی مهم فرانسه برآنند که نوشته‌های او انباشته از اشکالات، جعلیات و بدفهمی‌های بسیار است و نباید او را جدی گرفت».

در سال‌های اخیر، از آقای لوی به دلیل حمایتش از جنگ لیبی نیز انتقاد شده است. همچنین انتقادها از او در جریان اعتراضات جاری در ایران نیز ادامه داشت.

چندی پیش، انتشار عکس‌های گلشیفته فراهانی با آقای لوی، جنجال بر‌انگیز شد. همچنین نوید محبی، پژوهشگر در اتحادیه ملی برای دموکراسی در ایران، معروف به نوفدی، در توئیتی خبر داد که شاهزاده رضا پهلوی تقاضای دیدار از طرف لوی در زمان سفرش به پاریس را رد کرده است.

با این حال، روزنامه «واشینگتن‌پست» چندی پیش به نقل از مقام‌های غربی و خاورمیانه گزارش داد که برنار هانری لوی یکی از اهداف ترور از سوی تبهکاران مزدور جمهوری اسلامی در خاک کشورهای غربی بوده است.

همچنین روزنامه «فیگارو» به نقل از یوسی ملمن، تحلیلگر اسرائیلی، نوشت که قتل سرهنگ خدایاری، افسر ارشد سپاه پاسداران و مسئول عملیات تروریستی سپاه در خارج، در پیوند با طرح قتل برنارد هانری لوی بوده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.