برگزاری اعتصابات و اعتراضات صنفی و کارگری در چند شهر ایران

0 10هم‌زمان با موج فزاینده گرانی‌ها و افزایش بهای دلار، اعتصابات کارگری به دلیل تأخیر در پرداخت حقوق و مزایا در جریان است و در تازه‌ترین رویدادها روز دوشنبه کارگران در عسلویه، زنجان، یزد، و چابهار اعتصاب کردند.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران در روز دوشنبه یکم اسفند، مأموران امنیتی از تجمع کارگران پیمان‌کاری پالایشگاه‌های گاز در عسلویه جلوگیری کردند.

بر اساس این گزارش، در حالی که کارگران پیمان‌کاری «ارکان ثالث» که در پالایشگاه‌های گاز پارس جنوبی کار می‌کنند، اعلام کرده بودند روز دوشنبه برای اعتراض به «عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان» مقابل ستاد مجتمع گاز پارس جنوبی تجمع خواهند کرد، اما نیروهای امنیتی و انتظامی، با استقرار در محل مانع برگزاری این تجمع شدند.

این نهاد صنفی گزارش داده است که یک‌شنبه شب یکی از مسئولان کانون انجمن‌های صنفی عسلویه به نام «علیرضا میرغفاری» از سوی مقامات امنیتی بازداشت شده و برای شماری دیگر از نیز «احضاریه صادر شده است.»

اجرای کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل، سامان‌دهی وضعیت نامناسب رانندگان استیجاری، و سامان‌دهی وضعیت خدمات رفاهی کمپ‌ها و خوابگاه‌ها از جمله خواسته‌های این کارگران معترض است.

بنا بر گزارش‌های شهروندی، هم‌زمان با اعتراض کارگران در عسلویه، روز دوشنبه کارکنان شرکت سرب و روی زنجان و یزد در اعتراض به پرداخت نشدن شش ماه حقوقشان اعتصاب کردند.

علاوه بر این، کارکنان شرکت «کانرود سازه» پتروشیمی چابهار نیز نخستین روز از آخرین ماه سال را با اعتصاب و اعتراض به عقب افتادن چهار ماه حقوق خود آغاز کردند.

این اعتصابات کارگری با اعتراضات بازنشستگان مخابرات در شش استان هم‌زمان شده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.