برگزاری تظاهرات حکومتی در ایران در پی حمله به شاهچراغ

0 39دو روز پس از حمله مسلحانه به زائران در شاهچراغ در شیراز که ۱۳ کشته و شمار دیگری مجروح بر جای نهاد، جمهوری اسلامی ایران روز جمعه، ششم آبان، یک راهپیمایی سراسری حمایت از خود را با عنوان «محکومیت جنایت تروریستی» در پی برگزاری نماز جمعه ترتیب داد.

رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران به این مناسبت روز جمعه برنامه‌های خبری ویژه برای پوشش این تظاهرات پخش کردند که در طول آن، در گفت‌وگو با مردم در شهرهای مختلف، وقوع حمله مسلحانه در شیراز را به اعتراضات شش هفته اخیر کشور نسبت دادند، بدون آن که اشاره‌ای به ریشه‌های اعتراضات اخیر و دلایل عمق ناخشنودی مردم از نظام حاکم کنند.

تصاویری که رسانه‌های ایران پیاپی از فیلم‌های دوربین‌های مداربسته حرم شاهچراغ منتشر می‌کنند، ظاهرا به عاملی برای تهییج احساسات و حضور مردم در این راهپیمایی حکومتی مبدل شده است.

بر اساس فیلم‌های این دوربین‌ها، یک مرد مسلح روز چهارشنبه با ورود به مسجد، به سوی زائران تیراندازی کرد و برخی از آن‌ها را نیز که مجروح بودند، با شلیک گلوله خلاص از پای درآورد.

در این میان کودکی به نام آرتین که والدین و برادر نوزادش در این حمله کشته شدند، در کانون توجه خبری رسانه‌های ایران قرار گرفته است.

محمد مخبر، معاون رئیس جمهوری ایران، در بازدید روز پنج‌شنبه پنجم آبان از بیمارستان‌های شیراز ضمن عیادت از آرتین، با پدربزرگ و سایر افراد فامیل این کودک گفت‌وگو کرد.

در این میان هنوز از سرنوشت فرد مسلح عامل این حمله خبر بیشتری در دست نیست. مسئولان وزارت کشور گفته بودند که او شدیدا زخمی شده و چون تحت درمان قرار گرفته، بازجویی از او فعلا انجام نشده است. به گفته مقامات ایران، این فرد یک خارجی است اما در مورد او جزئیاتی منتشر نکردند.

بیانیه‌ای به نام گروه حکومت اسلامی، داعش، ساعاتی پس از وقوع حمله، مسئولیت آن را برعهده گرفت. با این اوصاف، تردیدهایی بروز کرده که این بیانیه شباهت زیادی به سایر بیانیه‌های پذیرش مسئولیت از سوی این گروه ندارد.

محمدجواد حاج علی‌اکبری، خطیب نماز جمعه تهران، روز ششم آبان در حالی که ابراهیم رئیسی نیز در میان حاضران بود، گفت که داعش ساخته آمریکای ادوکلن‌زده است، و افزود «همه خون‌های سال‌های گذشته را کار شیطان بزرگ و رژیم صهیونیستی و شیطانک‌ها دانسته» و «تا انتقام نگیریم از پای نخواهیم نشست».

در این میان، مقامات و رسانه‌های جمهوری اسلامی در پی وقوع حمله شیراز، حملات خود به رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از کشور، از جمله شبکه‌ ایران اینترنشنال، را شدت بخشیده و محمد بن ‌سلمان، ولیعهد عربستان را منبع مالی این شبکه دانسته و او را حامی عملیات مسلحانه برای ضربه زدن به امنیت ایران معرفی می‌کنند.

همزمان رسانه‌های ایران خبر دادند که یکی از کشته‌های حمله شیراز یک دانشمند نخبه عرصه انرژی و برق بوده که فریدالدین معصومی نام داشت. اعلام شد که او برای پیگیری برنامه‌های انرژی کشوری به شیراز سفر کرده بود. پیکر این دانشمند در ضمن تظاهرات حکومتی روز جمعه در دانشگاه تهران تشییع شد.

از آغاز دور جدید اعتراضات در ایران، جمهوری اسلامی راهپیمایی‌های دیگری نیز برای حمایت از موجودیت خود و رهبری نظام ترتیب داده است.

با وجود این، اعتراض‌ها کماکان ادامه یافته و ده‌ها تن دیگر از معترضان، اکثرا نوجوان و جوان، با گلوله نیروهای جمهوری اسلامی ایران کشته شده و همزمان شماری از نیروهای امنیتی نظام نیز از پای درآمده‌اند.

برای جمهوری اسلامی ایران تلاش برای «خواباندن» اعتراضات از طریق برگزاری راهپیمایی‌های حکومتی یک راهکار ده‌ها ساله است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.