برگزاری نمایشگاه سراسری صنایع دستی در بیرجند

0 14


نمایشگاه سراسری صنایع ‌دستی با حضور ۳۰ استان کشور در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی بیرجند برگزار می‌شود.

پنجمین نمایشگاه سراسری صنایع ‌دستی هفتم تا یازدهم آذر ماه جاری با حضور ۳۰ استان کشور در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی بیرجند برپا می‌شود.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی روز چهارشنبه گفت:

در این نمایشگاه درمجموع ۲۰۰ غرفه دایر می‌شود که ۱۹۰ غرفه مربوط به فروش و عرضه صنایع دستی و ۱۰ غرفه در حوزه گردشگری است.

حسن‌علی فولادی با بیان اینکه نمایشگاه از ساعت ۱۶ تا ۲۱ دایر خواهد بود، اظهار داشت:

۷۵ غرفه برای ۳۰ استان کشور شامل هر استان دو غرفه ۱۲ متری اختصاص یافته است.

وی ادامه داد:

صنعتگران از سراسر کشور محصولات صنایع دستی در گروه‌هایی از جمله منسوجات سنتی، بافته‌های داری و غیرداری، سنگی، چوبی و حصیری، آبگینه، صنایع دریایی، فلزی، رودوزی‌های سنتی، محصولات دستی چرمی و سفال و سرامیک در نمایشگاه صنایع دستی عرضه می‌کنند.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی افزود:

در خراسان جنوبی نیز هر شهرستان یک یا دو رشته مزیت‌دار مانند سنگ‌های قیمتی، مله‌بافی، توبافی، کرباس، قلم‌زنی، بافته‌های داری، تولیدات چوبی، چرم، تولیدات فلزی و سایر صنایع را عرضه خواهد کرد.

وی عنوان کرد:

هزینه‌های غرفه، اسکان و ایاب و ذهاب همه صنعتگران مهمان رایگان و توسط اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تقبل شده است.

فولادی یادآور شد:

برنامه‌های جانبی از جمله تور بیرجندگردی، کارگاه آموزش تخصصی در حوزه صنایع دستی، بازاریابی، ارزش‌یابی و تجلیل از ۱۰ غرفه برتر، اهدای لوح تقدیر با ۲۰۰ شرکت کننده و برپایی ۶ سیاه چادر نیز برنامه‌ریزی شده است.

وی افزود:

اجرای حرکت‌های آیینی سنتی، ورزش زورخانه‌ای، تجلیل از گنجینه‌های بشری صنایع دستی، حضور شرکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ آنلاین کشوری و ارتباط با صنعتگران، انعقاد تفاهم‌نامه با صنعتگران شرکت کننده و شرکت‌های بزرگ صادراتی و مدیران موفق اتحادیه‌های صنایع دستی کشور از دیگر برنامه‌ها پیش‌بینی شده است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی اظهار داشت:

در حاشیه نمایشگاه ارزیابی صنعتگران و هنرمندان حاضر انجام می‌شود و منتخبین به نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی اعزام خواهند شد.

وی گفت:

در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار نفر صنعت‌گر در استان فعال هستند که هفت هزار و ۵۰۰ نفر دارای مدرک معتبر از اداره کل صنایع دستی استان بوده و ۵۰ درصد از صنعتگران نیز زیر پوشش بیمه قرار دارند.

فولادی افزود:

در هرکدام از ۱۱ شهرستان خراسان جنوبی سه یا چهار رشته مزیت‌دار صنایع دستی شناسایی و معرفی شده است که از جمله آن می‌توان به کرباس بشرویه توبافی بیرجند ، مله‌بافی و سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی خوسف، رودوزی درمیان، بافته‌های داری زیرکوه، سفال سرایان، برک‌بافی سربیشه، قلم‌زنی روی میز طبس، خراطی فردوس، جاجیم بافی قاینات و سیاه چادر و ملیله دوزی نهبندان اشاره کرد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.