برگزاری چهلم سه تن از کشته‌شدگان در فضایی به شدت امنیتی

0 16مراسم چهلم سه تن از کشته‌شدگان اعتراضات سراسری روز پنج‌شنبه بیست و چهارم آذر ماه در حالی برگزار شد که نیروهای امنیتی با بستن جاده‌ها و خیابان‌های اطراف آرامستان‌ها، از حضور مردم بر مزار این کشته‌شدگان ممانعت کردند.

در ماهدشت کرج، نیروهای امنیتی خیابان‌های منتهی به «بهشت علی» محل مزار «مهدی حضرتی» را مسدود کردند و با اعمال محدودیت‌های شدید، مردم را از ورود حضور بر مزار این نوجوان کشته شده در اعتراضات منع کردند.

بنابر ویدیوهای منتشر شده از لحظه کشته شدن مهدی حضرتی، این نوجوان ۱۷ ساله در جریان چهلم حدیث نجفی در منطقه خرمدشت کرج هدف گلوله مستقیم نیروهای امنیتی قرار گرفت و کشته شد.

همین ویدیوها نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی مدت‌ها پس از شلیک به مهدی حضرتی، پیکر او را بر کف خیابان رها کرده و با محاضره این منطقه از هرگونه امدادرسانی یا انتقال او به مراکز درمانی جلوگیری کردند و سرانجام پیکر بی جان این نوجوان را بر پشت وانتی سفید رنگ از این منطقه انتقال دادند.

چهلم علیرضا کریمی، دانشجوی میکروبیولوژی دانشگاه آزاد اراک، نیز روز پنج‌شنبه در شهر اسلام‌آباد غرب در حالی برگزار شد که نیروهای امنیتی از حضور مردم بر مزار او جلوگیری کردند.

علیرضا کریمی، ۲۰ ساله، دانشجوی میکروبیولوژی دانشگاه آزاد اراک و اهل شهر اسلام‌آباد غرب در استان کرمانشاه بود و بنابر گزارش سایت حقوق بشری هه‌نگاو « روز چهارشنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۱ در جریان اعتراضات دانشجویی دانشگاه اراک بر اثر ضربات متعدد باتوم نیروهای حکومتی به سرش، دچار ضربه مغزی شد و جانش را از دست داد.»

با وجود فضای به شدت امنیتی شماری از مردم معترض روز پنج‌شنبه خود را به مزار علیرضا کریمی رسانده و در جریان مراسم چهلم او شعارهای ضد حکومتی از جمله «مرگ بر حکومت بچه‌کش» سردادند.

در روستای کوهسار کرج نیز روز پنج‌شنبه مراسم چهلم «دریا نظم‌ده» در فضایی به شدت امنیتی برگزار شد. به گفته فعالان حقوق بشر، خبر کشته شدن این دختر جوان تا روزهای اخیر به دلیل دریافت تعهد از خانواده‌اش و فشار نیروهای امنیتی مسکوت مانده بود.

بنابراین گزارش‌ها، دریا نظام‌ده در جریان مراسم چهلم حدیث نجفی روز دوازدهم آبان ماه به دست نیروهای امنیتی و در حالی بازداشت شد که به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفت و خانواده‌اش که چند روز به دنبال در جست‌وجوی خبری از او بودند سرانجام پیکر این دختر جوان را در سردخانه بهشت سکینه کرج یافته‌ و در روستای کوهسار کرج به خاک سپردند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.