بلینکن در پکن؛ گفت‌وگوی وزرای خارجه آمریکا و چین «صادقانه» و «سازنده» بود

0 12وزیران امور خارجه آمریکا و چین روز یکشنبه در پکن درباره طیفی از موضوعات گفت‌وگویی «صادقانه» و «سازنده» داشتند.

مقامات آمریکایی و چینی به سرپرستی آنتونی بلینکن و چین کانگ پس از دیدار پنج و نیم ساعته بر تمایل خود به روابط باثبات و پیش‌بینی‌پذیر تاکید کردند.

به گزارش رویترز، یک سخنگوی آمریکا گفت‌وگوی میان روسای دستگاه‌های دیپلماسی دو کشور را «صادقانه، اساسی، و سازنده» خواند و رسانه‌های دولتی چین از آن با صفت «صادقانه، عمیق، و سازنده» یاد کردند.

بلینکن اولین وزیر امور خارجه آمریکا طی پس پنج سال گذشته است که به چین سفر می‌کند.

دیپلمات ارشد ایالات متحده گفت در دیدار با همتای چینی‌اش، «لزوم کاهش خطر برداشت غلط و اشتباه محاسباتی» را به بحث گذاشته است.

او با توییت تصاویری از این دیدار گفت با همتای چینی‌اش درباره چگونگی مدیریت مسئولانه روابط میان دو کشور از طریق کانال‌های باز ارتباطی گفت‌وگو کرده است.

رسانه‌های دولتی چین گزارش دادند وزیر امور خارجه این کشور به بلینکن گفته است موضوع تایوان «هسته اصلی منافع چین، مهم‌ترین مساله در روابط چین و آمریکا، و برجسته‌ترین خطر» است.

پیش از این دیدار، مقامات آمریکایی احتمال ایجاد تحولی چشمگیر در زمینه اختلافات عمده از جمله تجارت، تلاش‌های آمریکا برای عقب نگه داشتن صنعت نیم‌رساناهای چین، وضعیت تایوان، زیاده‌خواهی‌های پکن در دریای جنوبی چین، و وضعیت حقوق بشر در چین را بعید دانسته بودند.

سفر بلینکن به چین توسط بقیه جهان از نزدیک رصد می‌شود زیرا هرگونه تنش میان واشنگتن و پکن پیامدهای جهانی گسترده‌ای در همه حوزه‌ها از بازارهای مالی گرفته تا زنجیره تامین جهانی با خود به همراه خواهد داشت.

وزیر امور خارجه آمریکا قرار بود فوریه سال جاری به پکن سفر کند اما پرواز یک بالون جاسوسی چینی بر فراز آسمان ایالات متحده موجب شد سفر خود را به تعویق بیاندازد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.