بنگلادش نخستین محموله اورانیوم را از روسیه دریافت کرد

0 3بنگلادش در روز پنجشنبه ۱۳ مهر، نخستین محموله سوخت اورانیوم را برای احداث نخستین نیروگاه هسته‌ای خود که ساخت آن ۱۲.۶۵ میلیارد دلار هزینه برداشته است، از روسیه دریافت کرد.

بنگلادش با راه‌اندازی این نیروگاه، به سی و سومین کشور تولیدکننده انرژی هسته‌ای در جهان تبدیل می‌شود.

این کشور آسیایی در حالی نخستین نیروگاه هسته‌ای خود را راه‌اندازی می‌کند که در مجموع، دو نیروگاه هسته‌ای را با همکاری شرکت اتمی «روس‌اتم»، متعلق به دولت روسیه، در دست احداث دارد.

نود درصد از هزینه پروژه ساخت این نیروگاه، با دریافت وامی از روسیه که در یک بازه زمانی ۲۸ ساله قابل پرداخت است و ده سال نیز مهلت دیرکرد در پرداخت برای آن در نظر گرفته شده، تامین شده است.

شیخ حسینه، نخست‌وزیر بنگلادش، در کنفرانسی ویدیویی که روز پنجشنبه به همراه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه برگزار کرد، گفت: «امروز روز شادی و افتخار مردم بنگلادش است.»

سفارت روسیه در بنگلادش در حساب فیسبوک خود، این کنفرانس ویدیویی را «مراسم تحویل سوخت هسته‌ای» به بنگلادش نامیده است.

دولت خانم حسینه از سوی آمریکا تحت فشار قرار گرفته تا انتخاباتی «آزاد و بی‌طرفانه» را در ماه ژانویه برگزار کند. این فشارها شامل محرومیت از دریافت ویزای آمریکا برای چندین تن از مقامات و رهبران احزاب سیاسی بنگلادش می‌شود.

سفر ماه گذشته سرگئی لاوروف به بنگلادش، نخستین سفر یک وزیر خارجه روسیه به این کشور از زمان استقلال آن در سال ۱۹۷۱ محسوب می‌شد. او در این سفر، به بنگلادش اطمینان داد که با وجود موانعی که تحریم‌های غرب به خاطر جنگ اوکراین بر سر راه روسیه گذاشته است، مسکو متعهد خواهد بود که پروژه راه‌اندازی نیروگاه هسته‌ای بنگلادش را در زمان مقرر به سرانجام برساند.

ساخت این نیروگاه هسته‌ای به‌دلایلی چون محدودیت‌های دوران همه‌گیری کرونا و تحریم‌های غرب به تعویق افتاده بود.

بنگلادش در دسامبر سال گذشته به خاطر تحریم‌های آمریکا علیه مسکو، به یک کشتی روسی حامل تجهیزات ساخت این نیروگاه هسته‌ای اجازه ورود به آب‌های خود را نداده بود.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.