بهره‌مندی بخش آسیب‌دیده گردشگری از منابع عوارض خروج کشور

0 19


معاون گردشگری از حمایت فعالان آسیب‌دیده حوزه گردشگری با تمهیداتی مانند بهره‌گیری از منابع حاصل از عوارض خروج خبر داد.

علی‌اصغر شالبافیان، معاون گردشگری کشور روز سه‌شنبه ۲۰ دی ۱۴۰۱، در مراسم افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری، هتلداری و تجهیزات وابسته و سیزدهمین نمایشگاه ملی صنایع‌ دستی در شیراز درباره «صندوق حمایت از گردشگری» چنین گفت:

پیشنهادی با پیشگامی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پس از دو دهه خواسته فعالیت گردشگری مبنی بر تشکیل «صندوق حمایت از حوزه گردشگری» جامعه عمل پوشاند. تاکید وزیر میراث فرهنگی بر «غیردولتی» بودن این صندوق است. همچنین منابع مالی حمایتی از حوزه گردشگری نیز از آن تامین خواهد شد. شایان ذکر است، یکی از این منابع، عوارض خروج از کشور است و انتظار می‌رود حوزه گردشگری و فعالان آن که از حوادث اخیر آسیب دیده‌اند، مورد حمایت قرار گیرند.

به گفته معاون گردشگری در هشت ماهه اول امسال، یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان عوارض خروج از کشور اخذ شد و تا پایان سال به نظر می‌رسد حداقل ۴۰۰ میلیارد تومان دیگر به این رقم اضافه شود.

«نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران» ۱۸ تا ۲۱ بهمن‌ماه برگزار می‌شود

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی درباره «نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران» بیان کرد:

پارسال در نمایشگاه تهران یکی از هدف‌گذاری‌های ما این بود که بتوانیم آنچه داریم، از منظر ظرفیت اشتغال‌زایی و ایجاد شور و نشاط اجتماعی و ایجاد وفاق، همدلی و اتحاد، نشان دهیم. حوزه‌ای مانند گردشگری می‌تواند انسجام ملی را تقویت کند و از ظرفیت‌های بکر و میراث ملموس و ناملموس که ریشه در تاریخ و فرهنگ کشور دارد، رخ‌نمایی کند. نمایشگاه یک ظرفیت است؛ بنابراین هرچه برای برگزاری نمایشگاه‌ها هزینه کنیم، به اصل حوزه گردشگری توجه می‌کنیم؛ امیدوارم روزی فرا برسد که بتوانیم نمایشگاه سالانه کشور را در خارج از تهران برگزار کنیم و استان فارس نیز میزبان برگزاری چنین رویدادی باشد.

شالبافیان اضافه کرد:

نمایشگاه بین‌المللی تهران ۱۸ تا ۲۱ بهمن‌ماه با مشارکت همه استان‌ها و بخش خصوصی برگزار می‌شود. خوشبختانه ظرفیت فضای نمایشگاه در روزهای ابتدایی طوری شد که با استقبال بسیار خوبی از سوی متقاضیان و شرکت‌کنندگان مواجه شدیم.

او ادامه داد:

برای اینکه بخش خصوصی امکان گفت‌وگو با شرکای داخلی و خارجی را داشته باشد، فضای مناسبی را در نظر گرفته‌ایم. همچنین برای تشویق مشارکت‌کنندگان خارجی و استفاده از این ظرفیت، به‌منظور آشنایی با حوزه گردشگری کشور، دو هزار متر مربع فضای رایگان قابل تهاتر در نمایشگاه مصوب کردیم. البته در واگذاری هزینه زمین نمایشگاه هم تخفیفی ۵۰ درصدی مصوب شد.

«نمایشگاه گردشگری فارس» پس از تهران، منظم‌ترین نمایشگاه سال‌های اخیر

او ضمن اشاره به این نکته که «نمایشگاه گردشگری فارس» از سه‌شنبه ۲۰ دی‌ تا جمعه ۲۳ دی‌ماه، بعدازظهرها در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان فارس در شهرک گلستان شیراز برپا است، درباره آن گفت:

نمایشگاه بین‌المللی گردشگری فارس یکی از باقدمت‌ترین و باسابقه‌ترین نمایشگاه‌های کشور است که پس از نمایشگاه تهران منظم‌ترین نمایشگاه در طول سال‌های اخیر به شمار می‌رود. هرچند به‌دلیل شیوع ویروس کرونا وقفه‌ای در برگزاری این نمایشگاه بوده اما فعالان بخش خصوصی و دولتی امسال هم با وجود همه مشکلات، همت کردند تا این نمایشگاه برگزار شود.

شالبافیان اضافه کرد:

این نمایشگاه به‌واسطه دغدغه موضوعاتی که ممکن بود برگزاری آن را تحت‌تاثیر قرار دهد به تعویق افتاد؛ اما استاندار فارس تاکید کرد نباید وقفه‌ای در برگزاری این نمایشگاه باشد.

او با اعتقاد به اینکه نمایشگاه‌ها ظرفیت بسیار خوبی برای معرفی داشته‌ها در حوزه گردشگری و ملاقات ذی‌نفعان گردشگری برای توسعه کسب‌و‌کارشان است، گفت:

اگر عموم افراد، مردم و سیاست‌گذاران از ظرفیت‌های گردشگری آگاه نباشند، طبیعتا در تصمیم‌گیری و ملاحظات شاهد اتفاقا خوبی نخواهیم بود؛ در مقطع کنونی به نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها به‌عنوان ابزاری برای معرفی و گفت‌وگو با سایر فعالان اقتصادی و سایر حوزه‌ها و سیاست‌گذاران نگاه می‌کنیم.

فارس در گردشگری متمایز است

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی درباره ظرفیت‌های استان فارس تشریح کرد:

استان فارس هم از ظرفیت‌های فراوانی در حوزه گردشگری بهره می‌برد. این استان باید نقش مکمل برای سایر استان‌ها و نقش الگو را برای همه کشور ایفا کند. نگاه به استان فارس، نگاه به یک استان عادی نیست؛ ظرفیت‌های متمایز فرهنگی، تاریخی و مذهبی فارس، این استان را به استانی متمایز در حوزه گردشگری تبدیل کرده است.

شالبافیان ادامه داد:

حوزه گردشگری یکی از نقاط قوت کشور است؛ این پرسش مطرح است که این نقطه قوت را چه کسانی ایجاد کردند؟ روی صحبت من با تصمیم‌گیران دولت خارج از حوزه گردشگری است. باید بگویم که فعالان بخش خصوصی و دولتی حوزه گردشگری این نقطه قوت را ایجاد کردند.

۱۰۳ هزار شغل با بهره‌برداری از پروژه‌های در حال احداث گردشگری

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در ادامه به حوزه سرمایه‌گذاری اشاره کرد و افزود:

تعداد ۲,۴۶۱ پروژه در حال اجرا در کشور داریم که پیشرفت فیزیکی آن‌ها بیش از ۳۰ درصد است و دولت تعهد حمایت از زیرساخت‌ها را درباره آن داده است. بنابراین اگر تمامی اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای حوزه گردشگری را به هر پروژه اختصاص دهیم، سهم هر پروژه ۵۰ میلیون تومان است. این در حالی است که سال گذشته در جذب اعتبارات اشتغال حوزه گردشگری ظرفیت خود را نشان داد و اولین حوزه جذب‌کننده، منابع تبصره ۱۸ بود.

شالبافیان ادامه داد:

درباره دفاتر خدمات مسافرتی، در دستورالعمل ابلاغی، علاوه بر تعریف ظرفیت تقاضا، ظرفیت استفاده دفاتر خدمات مسافرتی برای تجهیز و سرمایه در گردش مد نظر است و امید است این اعتبارات به‌زودی تخصیص یابد. همچنین این میزان پروژه در حال اجرا، پتانسیل اشتغال‌زایی بیش از ۱۰۳ هزار شغل مستقیم را دارد و یکی از احکام پیشنهادی ما در برنامه هفتم توسعه این است که در طول برنامه هفتم ۱۰ درصد از اعتبارات تملک دارایی سرمایه استان‌ها، به حوزه گردشگری اختصاص یابد.

این مقام مسئول گفت:

با این اقدام شاهد نهضت فعال شدن ظرفیت‌های مکتوب حوزه گردشگری خواهیم بود. این در حالی است که در غیراین‌صورت، فعالان حوزه گردشکری مادامی که در طرح سرمایه‌گذاری شروع به‌کار کنند، با تورم موجود، عملا امکان به نتیجه رساندن و افتتاح پروژه‌ها و اشتغال‌زایی کمتر خواهد شد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.