به پروژه‌ دیرآشنای اتهام‌تراشی علیه روزنامه‌نگاران پایان دهید

0 10



ده‌ها فعال رسانه‌ای و فرهنگی ایرانی با انتشار بیانیه‌ای، خواهان پایان دادن به بازداشت و برخورد با روشن‌فکران، نویسندگان و روزنامه‌نگاران در پی اعتراضات سراسری شدند.

این فعالان در بیانیه خود ضمن نام بردن از ۹۲ روزنامه‌نگار، نویسنده، شاعر، مترجم و فعالان فرهنگی، مدنی از «برخوردهای خشونت‌آمیز و سلبی با معترضان و روشن‌فکران» و «تحمیل شرایط پادگانی به جامعه» انتقاد کردند و خواستار آزادی همکاران خود شدند.

در ادامه این بیانه از اتهامات واردشده به نیلوفر حامدی و الهه محمدی «به خاطر انجام وظیفه‌ ابتدایی و بدیهی روزنامه‌نگاری» در مورد انعکاس گزارش‌های مربوط به کشته شدن مهسا امینی، به‌عنوان «برچسب‌های نخ‌نما و هزاران‌بار آزموده‌ امنیتی» و «در راستای پروژه‌ دیرآشنای اتهام‌تراشی» نام برده شده است.

در این بیانیه آمده که «بدون حل اساسی معضلات و بحران‌های موجود، اعتراضات مردم فرونمی‌نشیند و آنانی که تصور می‌کنند با توسل به سیاست مشت آهنین، در را بر مطالبات برحق ملت ایران می‌بندند، تنها گره بر باد می‌زنند.»

در ادامه این بیانیه از روزنامه‌نگاران و مردم خواسته شده با «اعتراض به‌موقع و قاطع به این دستگیری‌ها و اتهام‌پراکنی‌ها» زمینه‌ آزادی فعالان رسانه‌ای و فرهنگی را فراهم کنند.

الهه محمدی، خبرنگار روزنامه «هم‌میهن» و نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه «شرق» پس از پوشش خبر مرگ و تشییع جنازه مهسا امینی، بازداشت شدند و هم‌چنان در بازداشت به سر می‌برند.

سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات پیشتر با انتشار بیانیه‌ای این دو روزنامه‌نگار را به دلیل انتشار نخستین عکس مهسا امینی روی تخت بیمارستان و «اخبار جهت‌دار» از مراسم تشییع، تدفین و تجمعات اولیه متهم کردند.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران انتشار این بیانیه را به معنای «جرم‌انگاری و ممنوعیت روزنامه‌نگاری» اعلام و نوشت: «این اتهام كه همكاران ما برای آموزش بدیهیات و اصول اولیه روزنامه‌نگاری به خارج از ایران رفته و در كلاس‌های روزنامه‌نگاری شركت كرده‌اند، فارغ از صحت و سقم اصل وجودی چنین برنامه‌هایی، توهین به شعور مخاطب و جامعه روزنامه‌نگاری محسوب می‌شود.»

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه ۱۷ آبان اتهام این دو روزنامه‌نگار را «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام» عنوان کرد و گفت: «در این فاصله و در روند تحقیقات اگر عناوین اتهامی دیگری مطرح شود مورد اعمال نظر و رسیدگی قرار خواهد گرفت.»

نیلوفر حامدی و الهه محمدی در شرایطی بازداشت شده‌اند که مدیران مسئول روزنامه‌های آنها به صراحت اعلام کرده‌اند آنها با هماهنگی مسئولان رسانه متبوع خود و برای انجام کار خبری خود، به بیمارستان در تهران و یا سقز رفته بودند.

با استفاده از گزارش‌های شبکه‌های اجتماعی و رادیو فردا؛ ف.ع/ب.ب



Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.