به یاد منوچهر بی‌بی‌یان،‌ یهودی خادم موسیقی مردمی ایران

0 7


منوچهر بی‌بی‌یان و مهستی

منبع تصویر، Manouchehr Bibiyan

توضیح تصویر،

منوچهر بی‌بی‌یان در ۶۰ سال گذشته، ترانه‌خوان‌های برجسته‌ای را به موسیقی ایران معرفی کرد که شهرت خود را مدیون او بودند و هستند

  • نویسنده, فرج بال‌افکن
  • شغل, بی‌بی‌سی

خبر درگذشت منوچهر بی‌بی‌یان، بسیاری از هنرمندان شهیر موسیقی پاپ و مردمی ایران را در سوگ فرو برد و بسیار دیگری را به ۶۶ سال پیش بازگرداند؛ وقتی که او و دو برادرش به قصد تولید صفحه‌های موسیقی، شرکتی را در جاده قدیم تهران افتتاح کردند که «آپولون» نام داشت.

آقای بی‌بی‌یان در شرح خاطراتش گفته بود که این نام یونانی را انتخاب کردند چون خدای رقص و موسیقی است. آنها امیدوار بودند که این خدا در تولید ترانه‌های دلنشین و سودآور یاری‌شان کند.

این سه برادر یهودی دو سال قبل‌تر در سال ۱۳۳۳ شرکتی را برای این منظور در خیابان منوچهری تهران دایر کرده بودند اما کارشان خوب پیش نرفته بود، ولی با شروع به کار آپولون و فروش انبوه صفحه آلبوم‌ها و تک ترانه‌ها در سراسر ایران و جهان، آرزوی‌شان تحقق یافت.

البته منافع آپولون تنها به موسسانش نرسید، بلکه با آهنگسازان،‌ خوانندگان و نوازندگان تقسیم شد. آقای بی‌بی‌یان می‌گفت چه بسا خیلی پیشتر از مباحث مربوط به رعایت مقررات «حق تکثیر»‌ یا همان «کپی‌رایت» با هنرمندان قرارداد منعقد می‌کرد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.