تاکيد ناتو و اتحادیه اروپا بر افزایش کمک به اوکراین برای دفاع از خود

0 9سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، و اتحادیه اروپا روز سه شنبه ۲۰ دی با امضای بیانیه مشترکی بر افزایش حمایت خود از اوکراین برای مقابله با تهاجم نظامی روسیه تاکید کرده و گفتند که همکاری‌های خود را توسعه خواهند داد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو پس از امضای این بیانیه گفت:«ما باید به تقویت همکاری بین اتحادیه اروپا و ناتو ادامه دهیم و باید کمک و حمایت خود از اوکراین را افزایش دهیم.»

اعضای اتحادیه اروپا و کشورهای عضو ناتو (۲۱ کشور عضو هر دو سازمان هستند) تاکنون میلیاردها دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی به اوکراین داده‌اند.

ایالات متحده فرانسه و آلمان نیز در هفته‌های اخیر اعلام کردند که تانک‌های سبک در اختیار اوکراین قرار خواهند داد ولی کی‌یف خواستار دریافت تانک‌های سنگین و پیشرفته است.

اورسولا فن درلاین، رییس کمیسیون اروپا گفت:«به اعتقاد من اوکراین باید تمامی تسلیحات ضروری برای دفاع از سرزمين خود را دریافت کند. این شامل سامانه‌های پیشرفته دفاع ضد هوایی و تجهیزات و سلاح‌های پیشرفته نیز می شود به شرطی که برای دفاع از اوکراین ضروری باشند.»

آقای استولتنبرگ خاطر نشان کرد که به منظور تعیین دقیق سلاح‌های مورد نیاز و چگونگی تامین آن از سوی اعضای ناتو، نمایندگان کشورهای غربی با وزیر دفاع اوکراین هفته آینده دیدار خواهند کرد.

او افزود:«مسئله فقط ارسال تجهیزات و سلاح‌های بیشتر نیست. باید با دقت بررسی کنیم که کمک هایی که تاکنون ارسال شده تا چه حد موثر بوده اند.»

تهاجم نظامی روسیه به اوکراین نظم امنیتی اروپا را کاملا دگرگون کرده و در نتیجه همکاری نزدیک تر ناتو اتحادیه اروپا برای دفاع از این قاره به یک ضرورت عاجل بدل شده است.

دو سازمان در مذاکرات اخیر توافق کردند که به رغم اقدامات اتحادیه اروپا برای تقویت توان نظامی خود ناتو با تکیه بر قدرت نظامی آمریکا کماکان نیرو و تکیه گاه اصلی تضمین امنیت اروپاست.

ینس استولتنبرگ افزود:«بیانیه مشترک ما تصریح می کند که ناتو کماکان بنیان اصلی دفاع مشترک و نیرویی تعیین کننده در تضمین امنیت اروپا – آتلانتیک است. در عین حال اهمیت تقویت قدرت نظامی اتحادیه اروپا را به رسمیت شناخته که مکمل ناتو و قابلیت همکاری با این پیمان را دارد.»

کسری بودجه روسیه

در رویدادی دیگر، آنتوان سیلوانف، وزیر دارایی روسیه روز سه‌شنبه گفت کسری بودجه این کشور در سال ۲۰۲۲ به رقم بی‌سابقه ۲.۳ درصد تولید ناخالص داخلی رسیده است که قاعدتا پیامد تهاجم نظامی به اوکراین است.

قبل از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در پنجم اسفند گذشته بودجه دولتی سال ۲۰۲۲ با هدف دستیابی به مازادی معادل یک درصد تولید ناخالص ملی تنظیم شده بود.

در ماه سپتامبر نیز ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه ادعا کرد که مازاد بودجه دولتی این کشور در سال ۲۰۲۲ به نیم تریلیون روبل خواهد رسید.

به گفته وزیر دارایی روسیه کسری بودجه سال ميلادی گذشته معادل ۳.۳ تریلیون روبل است.

دولت روسیه ناگزیر شده است برای تامین هزینه‌های تهاجم نظامی به منابع اضطراری نظیر افزایش بدهی داخلی دولت روی بیاورد.

وزیر دارایی روسیه در اواخر ماه دسامبر نیز اذعان کرد که تحت تاثیر تعیین سقف برای بهای نفت روسیه از سوی کشورهای غربی به احتمال فراوان کسری بودجه در سال ۲۰۲۳ افزایش خواهد یافت.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.