تاکید جمعی از نمایندگان مجلس ایران بر استیضاح وزیر کشور

0 9جمعی از نمایندگان مجلس شورای با انتشار بیانیه‌ای ضمن تاکید بر استیضاح بر وزیر کشور، دولت ابراهیم رئیسی را متهم کردند که با صدور بخش‌نامه‌ها آشکارا برای تغییر ترکیب مجلس تلاش می‌کند.

این بیانیه که در رسانه‌های متعدد داخلی از جمله روزنامه اعتماد بازتاب یافته است، عملکرد احمد وحیدی در مقام وزیر کشور ایران را «ضعیف» توصیف می‌کند و می‌گوید که «بخش قابل توجهی از مشکلات مردم و ضعف‌های دولت ناشی از عملکرد ضعیف» مجموعه زیر نظر اوست.

با این حال بیانیه یادشده بر بخشنامه اخیر معاون سیاسی وزیر کشور درباره تنظیم روابط استانداران و فرمانداران با نمایندگان مجلس در سال انتخابات تمرکز دارد که اعتراض بسیاری از این نمایندگان را موجب شده بود. این بخشنامه جنجال‌برانگیز معاون وزیر کشور عنوان می‌کرد از آنجا که در سال جاری انتخابات مجلس برگزار می‌شود، استانداران، فرمانداران و بخشداران دیگر نباید تعاملی با نمایندگان مجلس یازدهم داشته باشند.

دولت ایران این بخشنامه را در راستای «صیانت از سلامت انتخابات» خوانده بود، اما نمایندگان معترض معتقد بودند که این امر فعالیت‌های آنها را عملا «به سال محدود می‌کند». این اعتراضات در نهایت باعث شد که وزیر کشور برخی بندهای بخشنامه را ملغی کند. اما این امر منجر به توقف تلاش‌ها برای استیضاح او نشده است.

نمایندگان مجلس در بیانیه روز سه‌شنبه خود تاکید کرده‌اند که این بخشنامه تنها دلیل استیضاح وزیر کشور نیست، اما با این حال تمام بیانیه آنها بر این موضوع استوار است.

این بیانیه می‌گوید که «تاکنون هیچ دولتی، چنین آشکارا برای تغییر در ترکیب مجلس شورای اسلامی، تلاش رسمی و مکتوب نکرده است [و] نامه معاون وزیر به معنی دخالت وزارت کشور در انتخابات و رای آوردن یا نیاوردن برخی کاندیداهای خاص است».

بیانیه یادشده در ادامه بر برکناری معاون سیاسی وزیر کشور تاکید می‌کند، اما می‌افزاید که این برکناری تنها «جبران کننده خطای وزارت کشور در ابلاغ بخشنامه غیرقانونی و ایجاد شائبه مهندسی انتخابات توسط دولت است» و از این رو استیضاح وزیر کشور «به دلیل عملکرد ضعیف که آسیب‌های فراوانی به کشور وارد کرده است» به طور مستقل پی‌گیری خواهد شد.

مشخص نیست این بیانیه به امضای چند نماینده رسیده و ترکیب امضاکنندگان آن چگونه است. پایگاه خبری «نمایندگان ما» که بر اخبار مجلس تمرکز دارد، این بیانیه را «مجهول‌الهویه» خوانده و گفته که اقدام اداره اخبار مجلس در ارسال این بیانیه به رسانه‌ها «خلاف رویه» و امری «غیرقانونی» بوده است.

این رسانه همچنین مدعی شده که استیضاح وزیر کشور «منتفی» شده و اساسا این «کشمکش و قائله سودی برای مردم ندارد».

با استفاده از گزارش‌های روزنامه اعتماد، وبسایت «نمایندگان ما» و رادیو فردا؛ س.ن/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.