تاکید حکم ۱۰ سال حبس و «محرومیت از دیگر حقوق» برای دو شهروند بهائی در ایران

0 23حکم ۱۰ سال حبس مهوش شهریاری و فریبا کمال‌آبادی، شهروندان بهائی محبوس در زندان اوین توسط دادگاه تجدید نظر تهران تایید شد.

رضا اکوانیان، فعال حقوق‌بشر با انتشار پستی در پیامرسان «ایکس» نوشت :«شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر تهران مهوش شهریاری (ثابت) و فریبا کمال‌آبادی دو شهروند بهائی محبوس در اوین را به ۱۰ سال زندان، دو سال ممنوع‌الخروجی، دو سال منع سکونت در تهران، دو سال ممنوعیت از فعالیت در گروههای اجتماعی و مصادره اموال از جمله تلفن همراه، کامپیوتر و دیگر ابزار مرتبط با جرم محکوم کرده است.»

اتهامات مطرح‌شده توسط وزارت اطلاعات علیه این دو شهروند بهائی، «تشکیل و اداره گروه به منظور اقدام علیه امنیت ملی بوده است»؛ اتهامی که آنها از آغاز تفهیم اتهام تا دفاعیات دادگاه به شدت آن را تکذیب کرده و کیفرخواست را صرفا یک بیانیه سیاسی عقیدتی خواندند.

‏مهوش شهریاری و فریبا کمال‌آبادی در تاریخ ۹ مرداد ۱۴۰۱ بازداشت و پس از ماهها نگهداری در سلولهای انفرادی بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات به بند زنان زندان اوین منتقل شدند.

این دو شهروند پیشتر نیز ۲ سال و نیم را در سلول‌های بند ۲۰۹ زندان اوین و ۸ سال و نیم را در بندهای عمومی زندان رجائی شهر، زندان قرچک ورامین و زندان اوین سپری کردند.

کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ با انتشار بیانیه‌ای سرکوب فزاینده اقلیت‌های مذهبی به خصوص بهائیان توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده و از دولت بایدن خواسته بود، فشار بر دولت ایران را با هدف اتمام دهه‌ها آزار و اذیت بهائیان افزایش دهد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.