تاکید دولت کانادا بر «پاسخگو کردن» حکومت ایران برای سرنگونی هواپیمای مسافری اوکراینی

0 9جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا روز جمعه ۱۵ دی ماه در آستانه سومین سالگرد سرنگونی هواپیمای مسافربری پرواز ۷۵۲ اوکراین توسط سپاه پاسداران، با خانواده قربانیان این پرواز ملاقات کرده است.

دولت کانادا در بیانیه‌ای اعلام کرده است که ملانی جولی، وزیر امور خارجه و عمر الغبری، وزیر حمل و نقل کانادا به همراه رالف گودیل، کمیساریای عالی کانادا در بریتانیا نیز در این دیدار حضور داشتند.

در این بیانیه تصریح شده است که مقام‌های دولت کانادا بر تعهد خود جهت مسئول شناختن حکومت جمهوری اسلامی ایران در سرنگونی این هواپیما و کشته شدن مسافران آن تاکید کردند.

جاستین ترودو در توییتی نوشته است، تقریباً سه سال پیش، پرواز پی‌اس ۷۵۲ به دلیل بی‌اعتنایی کامل حکومت ایران به جان انسان‌ها سرنگون شد.

نخست وزیر کانادا می‌گوید در دیدار با خانواده کشته شدگان پرواز ۷۵۲ بر عزم خود جهت دستیابی به «حقیقت، عدالت و پاسخگو کردن» تاکید کرده است.

ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا، نیز در توییتی با اشاره به دیدار با خانواده قربانیان گفته است تا زمانی که خانواده‌ها به عدالتی که استحقاقش را دارند نرسند، از پای نخواهد نشست.

در بیانیه دولت کانادا همچنین تصریح شده است که این کشور به همراه شرکایش در گروه هماهنگی و واکنش یعنی سوئد، اوکراین و بریتانیا همچنان در کنار خانواده قربانیان پرواز ۷۵۲ ایستاده‌اند و به تلاش‌ها جهت مسئول شناخته شدن حکومت جمهوری اسلامی در سرنگونی پرواز پی‌اس ۷۵۲ و حصول اطمینان از پرداخت غرامت کامل برای مرگ ۱۷۶ انسان بی‌گناه ادامه خواهند داد.

پرواز پی‌اس ۷۵۲» هواپیمایی اوکراین شامگاه ۱۸ دی ماه ۱۳۹۸ دقایقی پس از ترک فرودگاه بین‌المللی تهران، با دو موشک سپاه سرنگون شد و تمامی ۱۷۶ سرنشین و خدمه هواپیما در اثر این حمله موشکی کشته شدند. ایران برای چند روز مدعی سقوط هواپیما به خاطر «مشکلات فنی» شد، اما در پی ارائه شواهدی توسط کشورهای خارجی، نهایتا به هدف قرار گرفتن هواپیما با موشک‌های سپاه اذعان کرد، اما گفت که این حادثه «غیرعمدی» بوده است.

ایران همچنین به رغم گذشت سه سال از این حادثه از شفاف‌سازی و همکاری با کشورهایی که شهروندانشان کشته شده‌اند، سر باز زده است.

پیشتر در شهریور ماه امسال نیز، انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز هواپیمای اوکراینی، از ثبت شکایت مستقل خود ازحکومت ایران و سپاه پاسداران در دیوان کیفری بین‌المللی لاهه خبر داده بودند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.