تایید خبر «اجازه به ایران برای دسترسی به بخشی از وجوه بلوکه شده در عراق»

0 12سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخ به پرسش خبرنگار صدای آمریکا مبنی بر اجازه دسترسی جمهوری اسلامی به منابع مالی در خارج از کشور گفت: «ایران فقط می‌تواند به وجوهی که در حساب‌های عراق نگهداری می‌شود برای تراکنش‌های بشردوستانه و غیرتحریمی دسترسی داشته باشد.»

به گزارش صدای آمریکا، متیو میلر در تشریح دلایل این اقدام گفت: «اینها اقداماتی است که برای چندین سال انجام شده و مربوط به دولت قبلی است که در آن ایالات متحده تراکنش‌های مشابه را به طور مداوم مطابق با قوانین ایالات متحده و با هماهنگی کامل با دولت عراق تایید کرده است.»

پیش‌تر نیز یک مقام ارشد وزارت امور عراق روز شنبه اعلام کرده بود که بغداد با پرداخت ٢ میلیارد و ۷۶۰ میلیون دلار بدهی گاز و برق به ایران موافقت کرده است.

این دیپلمات عراقی که به شرط ناشناس ماندن هویتش با خبرگزاری رویترز سخن گفته، مدعی شد فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق، در دیدار روز پنجشنبه با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، در حاشیه کنفرانس ریاض این اجازه را دریافت کرده است.

در همین ارتباط، احمد الصحاف، سخنگوی وزارت امور خارجه عراق، در اظهارنظری کوتاه از حصول پیشرفت «در رابطه با بدهی‌های مالی میان عراق و ایران» در جریان دیدار فواد حسین و آنتونی بلینکن خبر داد. احمد الصحاف از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

همچنین رسانه‌های ایرانی به نقل از یحیی آل‌اسحاق، رئیس اتاق بازگانی ایران و عراق، گزارش داده‌اند بخشی از دارایی‌های مسدودشده ایران در عراق برای تامین هزینه زائران به حج در نظر گرفته شده و بخش دیگری نیز صرف تامین کالاهای اساسی می‌شود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.