تجمعات در بیش از ۱۵۰ شهر جهان در حمایت از اعتراضات مردمی ایران

0 60ایرانیان مقیم بیش از ۱۵۰ شهر در جهان به فراخوان انجمن خانواده‌های بازماندگان پرواز ۷۵۲ اوکراین برای تجمع در حمایت از اعتراضات خیابانی مردم ایران برای روز شنبه پاسخ مثبت داده‌اند.

فراخوان تجمعات توسط انجمن خانواده‌های بازماندگان پرواز ۷۵۲ اوکراین که ۱۸ دی ۱۳۹۸ با موشک‌های سپاه سرنگون و همهٔ ۱۷۶ سرنشین این پرواز جان باختند، با شعار «وقتش رسیده است» انجام شده بود.

این تجمعات شنبه ۹ مهرماه، از تفلیس گرجستان تا ازمیر ترکیه، پایتخت‌های کره جنوبی، ژاپن، استرالیا و شهرهای مهم اروپا برگزار می‌شود.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که تجمع‌کننده‌ها با پلاکاردها و شعارهای مشابهی که در اعتراضات داخل ایران توسط مردم سر داده می‌شود، از جمله شعار «مرگ بر خامنه‌ای»، «می‌میریم، می‌میریم ایران را پس می‌گیریم«، «نه به حجاب اجباری»، »زن زندگی آزادی» از خیزش مردمی در ایران حمایت کردند.

در استرالیا و برخی کشورهای اروپایی مانند بریتانیا و سوئیس تجمع ایرانی‌ها در چند شهر برگزار شد.

در ایالات متحده آمریکا و کانادا تجمعات در نزدیک به ۵۰ شهر سازماندهی شده است.

بخشی از تجمعات ایرانی‌های مقیم فرانسه در روز جاری در شهر استراسبورگ برگزار شد که میزبان پارلمان اروپا و برخی دیگر از نهادهای اروپایی است.

تجمع‌کنندگان مقابل پارلمان اروپا خواستار توجه نمایندگان پارلمان اروپا به موضوع حقوق بشر در ایران شدند.

قرار است روز سه‌شنبه هفته جاری موضوع سرکوب اعتراضات خونین در ایران و وضعیت حقوق زنان در این کشور مورد بحث قرار گیرد.

آنالنا بربوک وزیر خارجه آلمان روز پنج‌شنبه هفتم مهر اعلام کرده بود برلین برای تصویب تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه کسانی که زنان را در ایران سرکوب می‌کنند، هر کاری انجام خواهد داد.

در برلین پایتخت آلمان نیز روز شنبه صدها ایرانی دست به تجمع زده و شعارهایی علیه جمهوری اسلامی و دفاع از مردم ایران سر دادند.

تاکنون ایالات متحده آمریکا و کانادا در واکنش به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، تحریم‌هایی علیه ایران وضع کرده‌اند.

پلیس امنیت اخلاقی که در ایران به «گشت ارشاد» معروف است، متهم به کشتن مهسا امینی، جوان ۲۲ ساله‌ای، است که به اتهام بدحجابی بازداشت شده بود.

ماموران انتظامی، امنیتی و سپاه پاسداران طی ۱۵ روز گذشته و از آغاز اعتراضات، دست به سرکوب گسترده و خونین معترضان و بازداشت ده‌ها خبرنگار، هنرمند و فعالین سیاسی زده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های انجمن خانواده‌های بازماندگان پرواز ۷۵۲ ، شبکه‌های اجتماعی و رادیو فردا؛ د.خ/س.نSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.