تجمع در ۶ شهر؛ بازنشستگان مخابرات خواستار بهبود شرایط معیشتی و بیمه خود شدند

0 15بازنشستگان مخابرات روز دوشنبه ۲۶ تیر در دست‌کم شش شهر ایران در مقابل اداره‌های مخابرات تجمع کردند و خواستار بهبود شرایط معیشتی و بیمه درمانی خود شدند.

بر اساس تصاویر و ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، بازنشستگان مخابرات در ادامه «دو‌شنبه‌های اعتراضی» خود در ارومیه، اهواز، ساری، مشهد، سنندج، و کرمانشاه تجمع کردند.

اجرای آیین‌نامه سال ۸۹، کاهش سهم بیمه تکمیلی از ۵۰ درصد به ۲۰ درصد سابق، و پرداخت رفاهیات و سهم خواربار از جمله مطالبات بازنشستگان مخابرات هستند.

آنها بارها گفته‌اند که پس از واگذاری شرکت مخابرات به بخش خصوصی، شرایط معیشتی‌شان بدتر شده است.

در این ارتباط، بازنشستگان مخابرات، تامین اجتماعی، فولاد، و کشوری در ماه‌های اخیر بارها در اعتراض به شرایط زندگی و معیشتی خود تجمع کرده‌اند.

روز یکشنبه ۲۵ تیر، نیز شماری از بازنشستگان تامین اجتماعی در چندین شهر ایران تجمع‌ کردند.

بر اساس تصاویر و فیلم‌های منتشر شده در کانال‌های تلگرامی تشکل‌های بازنشستگان و کارگران، تجمع‌ها در تهران، رشت، اهواز، کرمانشاه، شوش و هفت‌تپه برگزار شدند.

خبرگزاری ایلنا اشاره کرد که تجمع‌ها همزمان با روز تامین اجتماعی در ایران برگزار شدند و نوشت که بازنشستگان می‌گویند: «اصلاحات برنامه هفتم توسعه، ضد کارگری‌ است و باید توسط نمایندگان مجلس حذف شود.»

به نوشته این خبرگزاری، در تجمع تهران، بازنشستگان از نمایندگان مجلس خواستند در تصویب لایحه هفتم توسعه، نظرات کارگران را جویا شوند.

به نوشته ایلنا، بازنشستگان تجمع‌کننده در روز یکشنبه همچنین نسبت به مستمری زیر خط فقر و وضع معیشتی خود اعتراض کردند و گفتند: در زمینه دستمزد، قانون اجرا نشده است.

بازنشستگان صنعت فولاد هم روز یکشنبه در اصفهان تجمع برگزار کردند و خواستار بهبود شرایط معیشتی خود و اجرای صحیح قانون همسان‌سازی حقوق‌ها شدند.

به اعتراف برخی از نمایندگان مجلس و مقام های دولتی در ماه‌های اخیر، شرایط معیشتی در ایران بحرانی شده است. در این ارتباط، هادی موسوی نیک، مدیرکل مطالعات رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، که ویدئوی سخنانش در وب‌سایت «نود اقتصادی» منتشر شده است، اعلام کرد که ۵۷ درصد از جمعیت ایران سوءتغذیه دارند و ۲۱۰۰ کالری لازم دریافت نمی‌کنند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.