تحریم صنعت پهپاد ایران دشوارتر می‌شود

0 14روزنامه وال استریت جورنال روز پنجشنبه با مرور یک تحقیق جدید نوشت، ایران برای ساخت پهپادهای مرگباری که روسیه در جنگ اوکراین استفاده می‌کند، در حال کپی کردن قطعات پهپادهای تولید ژاپن است و به این ترتیب، با قطعاتی که به‌تمامی در خود ایران تولید می‌شود، تحریم‌های بین‌المللی در این رابطه را نیز دور می‌زند.

گروه «پژوهش تسلیحات جنگی» که یک گروه تحقیقاتی مستقر در بریتانیا است، با انجام آزمایش‌هایی روی‌‌ پهپادهای سرنگون شده در اوکراین، به این نتیجه رسیده که توانایی‌ یک شرکت ایرانی در کپی کردن دو قطعه که در ساخت پهپادهای انتحاری ژاپنی به کار می‌رفته‌، افزایش یافته است.

ایران بیشتر قطعات پهپادهای خود را از شرکت‌های آمریکایی، اروپایی و ژاپنی‌ای تامین می‌کند که قطعاتی را که به صورت عمده در دسترس باشند، به فروش می‌رسانند.

یافته‌های این گروه تحقیقاتی نشان می‌دهد که ایران برای ساخت قطعات هواپیماهای بدون سرنشینش، دیگر بیشتر متکی به تولیدات شرکت‌های داخلی است و به این ترتیب، مختل کردن صنعت تولید پهپاد ایران به‌واسطه‌ تحریم، برای آمریکا و کشورهای متحدش دشوارتر از پیش خواهد شد.

به گفته این گروه تحقیقاتی، این نخستین بار است که محققان سلاح‌های جنگی، قطعاتی را که ساخت یک شرکت کوچک خصوصی ایرانی به نام «سرمد الکترونیک سپاهان» است، در پهپادهای سرنگون شده در اوکراین پیدا کرده‌اند.

این شرکت ایرانی که به درخواست‌های وال استریت جورنال برای اظهار نظر در این زمینه نیز پاسخی نداده، بابت نقشی که گفته می‌شود در تولید پهپادهای مورد استفاده در جنگ اوکراین دارد، هنوز از سوی آمریکا و متحدانش تحریم نشده است.

دامین اسپلیترز، معاون مدیر عملیاتی گروه «پژوهش تسلیحات جنگی» در این باره گفت: «از آنجا که تحریم‌ها تامین قطعات از خارج را دشوار کرده است، ایرانیان بی‌شک این نیاز را حس کرده‌اند که باید به تولید داخلی آن قطعات تا آنجا که در توان‌شان باشد دست بزنند.»

آمریکا و کشورهای متحدش می‌گویند، تهران صدها پهپاد به‌اصطلاح «انتحاری» را که نیروهای روس برای هدف قرار دادن نیروگاه‌ها، شهرهای بزرگ و مناطق غیرنظامی اوکراین – بدون موفقیت چندانی – مورد استفاده قرار داده‌اند، برای مسکو تامین کرده است. ایران این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید به روسیه در جنگ اوکراین هیچ‌گونه کمک نظامی نکرده است و با این حال، اعتراف می‌کند که پیش از شروع جنگ، پهپادهایی را به روسیه فروخته بوده است.

با استفاده از گزارش روزنامه وال استریت جورنال؛ س.ن/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.