تحقیقات درباره رفتار مرگ‌بار پلیس با تایر نیکولز؛ ششمین افسر پلیس ممفیس هم تعلیق شد

0 13


اعتراضات به مرگ تایر نیکولز

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

مرگ تایر نیکولز یک بار دیگر تقاضاها برای اصلاح نیروی پلیس در آمریکا را افزایش داده است

در ادامه تحقیقات درباره چگونگی کشته شدن تایر نیکولز پس از متوقف شدن از سوی پلیس و ضرب و جرح شدید توسط افسران، پلیس ممفیس یک افسر دیگر خود را تعلیق کرد.

پیش‌تر هم ۵ افسری که مستقیما در لت و کوب کردن تایر نیکولز نقش داشتند و همگی مانند او سیاه‌پوست بودند از اداره پلیس ممفیس اخراج و رسما به قتل درجه دو متهم شده‌اند.

تایر نیکولز – ۲۹ ساله – در روز هفتم ژانویه ابتدا به اتهام رانندگی خطرناک متوقف و سپس آنچنان از سوی افسران پلیس مورد ضرب و جرح قرار گرفت که سه روز بعد در بیمارستان درگذشت.

پترسون همفیل، ۲۶ ساله، که تعلیق شده نخستین پلیسی بود که در روز هفتم ژانویه ابتدا تایر نیکولز را به اتهام «بدراندن خودرو» متوقف کرد.

وکیل این افسر پلیس گفته پترسون همفیل در حال همکاری با بازجویان پرونده است.

ویدیوهایی مربوط به این واقعه روز جمعه از سوی پلیس ممفیس منتشر شد و در آن افسران پلیسی دیده می‌شوند که به شدت در حال کتک زدن تایر نیکولز هستند و علاوه بر پاشیدن اسپری فلفل به چشمان او، با باتوم و مشت و لگد او را به حدی می‌زنند که در ویدیو آخر تایر نیکولز با سر و صورتی خونین توان ایستادن و صاف نگه داشتن بدن خود را ندارد.

در این ویدیوها همچنین افسران پلیس بعد از لت و کوب کردن تایر نیکولز درباره اتهامات علیه او حرف می‌زنند و معترف می‌شوند که در جستجوی خودروی او چیزی پیدا نکرده‌اند.

تایر نیکولز ۳ روز بعد – ۱۰ ژانویه – بر اثر شدت جراحات در بیمارستان درگذشت.

منبع تصویر، Memphis PD

توضیح تصویر،

یکی از چهار ویدیو منتشر شده لحظات لت و کوب تایر نیکولز از زاویه دوربین شهری را نشان می‌دهد

اکنون یک سخنگوی پلیس ممفیس گفته پترسون همفیل در همان روزی که ۵ افسر دیگر اخراج شدند از کار تعلیق و فعلا به مرخصی اجباری فرستاده شده است.

لی جرالد، وکیل این افسر پلیس ممفیس گفته او یکی از ۳ پلیسی بوده که نخستین بار تایر نیکولز را به ظن رانندگی خطرناک و بدراندن خودرو متوقف کردند و ویدیو اولی که روز جمعه منتشر شد و در آن لحظه هجوم افسران خودرو به سوی تایر نیکولز و بیرون کشاندن او از پشت فرمان دیده می‌شود، از دوربین روی یونیفورم پترسون همفیل ضبط شده است.

در این ویدیو افسران پلیس دیده می‌شوند که در حال داد کشیدن و دشنام دادن به تایر نیکولز او را از پشت فرمان پایین می‌کشند و تلاش می‌کنند او را زمین بزنند. در این ویدیو یکی از افسران تایر نیکولز را تهدیده می‌کند که اگر مقاومت کند دستش را خواهد شکست. صدای تایر نیکولز هم شنیده می‌شود که می گوید: «باشه. باشه. اما من که کاری نکردم».

در ادامه این ویدیو تایر نیکولز موفق به فرار از دست ماموران می‌شود و افسران پلیس از اسپری فلفل و دست کم یک بار شلیک اسلحه الکتریکی برای متوقف کردن او استفاده می‌کنند.

وکیل افسر همفیل می‌گوید موکلش هرگز در مکان بعدی که تایر نیکولز متوقف می‌شود حضور نداشته چرا که به سر پست ایست بازرسی ترافیکی خود بازگشته است.

با این حال، پلیس ممفیس می‌گوید اطلاعات بیشتری درباره نقش پترسون همفیل در جریان متوقف کردن و ضرب و جرح تایر نیکولز به زودی و به «محض استخراج شدن» منتشر خواهد کرد.

توضیح تصویر،

تایر نیکولز حدود ساعت ۲۰:۳۰ توسط پلیس متوقف شد، پس از مواجهه با پلیس با پای پیاده فرار کرد و پس از درگیری دوم دستگیر شد

مرگ تایر نیکولز یک بار دیگر موضوع خشونت پلیس علیه مظنونان و متهمان را در آمریکا داغ کرده است.

موضوعی که ۳ سال پیش پس از کشته شدن جورج فلوید به دست پلیس مینیاپولیس (ایالت مینه‌سوتا) موجب اوج‌گیری جنیش جان سیاهان مهم است و اعتراضات گسترده علیه خشونت پلیس شد.

اکنون مرگ تایر نیکولز علاوه بر شعله ور کردن دوباره این اعتراضات، موضوع اصلاحات نیروی پلیس را در میان مردم آمریکا و حتی نمایندگان کنگره این کشور به راه انداخته است.

روز گذشته – یکشنبه ۲۹ ژانویه – استون هورسفورد، نماینده دموکرات مجلس نمایندگان و عضو کمیسیون نمایندگان سیاهپوست کنگره آمریکا خواستار جلسه فوری با جو بایدن، رئیس جمهوری شد تا با او درباره چگونگی «تقویت و شتاب بخشیدن به گفتگوهای پیرامون اصلاح سیستم قضایی و به ویژه نحوه رفتار و اقدامات پلیس» رایزنی کند.

قرار است روز هفتم فوریه هم اعضای خانواده تایر نیکولز در کنار اعضای کمیسیون نمایندگان سیاه‌پوست کنگره، در جلسه سخنرانی سالانه جو بایدن در صحن کنگره حاضر شوند.

درباره این خبر بیشتر بخوانید:Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.