تداوم اعتراضات در مناطق مختلف ایران در سالگرد مهسا با شعار «ایران را پس می‌گیریم»

0 9اعتراضات مردمی در سالگرد کشته شدن مهسا امینی شامگاه ۲۵ شهریور در شهرهای مختلف ایران ادامه دارد.

گزارش‌های رسیده به صدای آمریکا و منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی حاکی از آن است که با فرا رسیدن شب، تجمع‌ها در شهرهای مختلف ایران ادامه داشته است و برخی معترضان از پشت‌بام‌ها و پنجره‌های خانه‌ها علیه جمهوری اسلامی شعار می‌دهند.

یک گزارش تصویری از سیستان و بلوچستان معترضان را نشان می‌دهد که با برافروختن آتش در خیابان شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر ستمگر، و «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» می‌دهند و پلاکاردهایی با مضمون «همه برای سرنگونی دیکتاتور» و «زن زندگی آزادی» در دست دارند.

دو گزارش ویدئویی از اراک، گروه پرشماری از معترضان را نشان می‌دهند که در تجمع و راهپیمایی شبانه شعار «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه» و «مرگ بر دیکتاتور می‌دهند.»

همچنین یک شهروند دیگر نیز در اراک اعتراضات شامگاهی دیگری را با شعار «مرگ بر سپاهی»، «مرگ بر خمینی»، و «مرگ بر خامنه‌ای» گزارش داده است.

ویدیویی دیگر از تهران، دو زن را در خیابان شریعتی به تصویر می‌کشد که با برداشتن حجاب اجباری بر سکویی ایستاده‌اند و راننده‌های ماشین‌هایی که ترافیک ایجاد کرده‌اند، آنها را با بوق ممتد حمایت می‌کنند.

در این گزارش ویدئویی، مردی خطاب به آن دو زن می‌گوید: «خوش به غیرتتان!»

یک گزارش شهروندی از بلوار فردوس در غرب تهران نیز، شعارهای شبانه مردم از پشت‌بام‌ها و پنجره خانه‌ها را ثبت کرده که می‌گویند: «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور.»

یک گزارش شهروندی دیگر از گوهردشت در استان البرز شماری از معترضان را نشان می‌دهد که شعار می‌دهند «ما ملت کبیریم، ایران رو پس می‌گیریم.»

گزارش‌های رسیده به صدای آمریکا حاکی از این است که در مناطق مختلف از جمله مرکز شهر تهران محدوده تئاتر شهر در روز بیست و پنجم شهریور از «جو امنیتی» برقرار بوده است.

یک گزارش تصویری دیگر که به بخش فارسی صدای آمریکا رسیده، تصاویری از شلیک نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی به سمت معترضان در مشهد را نشان می‌دهد.

همچنین شاهدان عینی به بخش فارسی صدای آمریکا گفته‌اند که در شهرهای استان کردستان اعتصاب گسترده در جریان بوده و همچنین شرایط «حکومت نظامی» برقرار بوده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایران، گفته است که «یک سال پیش، مرگ غم‌انگیز و غیرمنطقی مهسا در بازداشت به اصطلاح «پلیس اخلاق» ایران، تظاهراتی را در سراسر ایران برانگیخت که با خشونت وصف‌ناپذیر، دستگیری‌های گروهی، اختلالات سیستماتیک اینترنت و سانسور رژیم ایران مواجه شد.»

بلینکن افزوده است: «ما در کنار شرکای بین‌المللی خود به اقدامات سزاوار برای پاسخگو کردن کسانی که بهره‌مند شدن ایرانیان از حقوق بشر را سرکوب می‌کنند، ادامه خواهیم داد.»

همچنین، لیندا توماس-گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، با اشاره به پایان «غم‌انگیز» زندگی مهسا در شهریور گذشته گفته است: «شجاعت او الهام‌بخش جنبشی بود که در برابر تداوم وحشیگری، پایدار مانده است.» او افزود: «تعهد ایالات متحده به ایستادن در کنار مردم ایران، تزلزل‌ناپذیر خواهد ماند.»

رابرت منندز، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا، نیز روز شنبه ۲۵ شهریور با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت نخستین سالگرد «زدن وحشیانه و کشتن مهسا ژینا امینی به دست رژیم ایران» خواستار پاسخگو کردن جمهوری اسلامی از سوی جامعه بین‌المللی شده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.