تداوم اعتصابات کارگری در ایران؛ چهار هزار کارگر پیمانکاری اخراج شدند

0 11همزمان با ادامه اعتصابات کارگری در ایران، چهار هزار کارگر پیمانکاری پارس جنوبی در آستانه روز جهانی کارگر اخراج شده‌اند.

اول ماه مه به عنوان روز جهانی کارگر نامگذاری شده است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، سخاوت اسدی، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه پارس، در واکنش به اعتصابات کارگران پارس جنوبی اعلام کرده روز پنجشنبه حدود هزار کارگر با افراد جدید جایگزین شدند و روز شنبه نیز سه هزار نیروی جدید جایگزین کارگرانی می‌شوند «که کار خود را ترک کردند و در مهلت تعیین شده نیز بر سر کار خود بازنگشتند.»

به گفته او، هفته آینده مدیران کل، مسئولان ارشد وزارت کار و معاون وزیر کار به منطقه ویژه پارس می‌آیند «تا بتوانیم از ظرفیت نیروی کار سایر استان‌ها استفاده کنیم و کارگران را جایگزین کنیم.»

هزاران کارگر پارس جنوبی از اوایل اردیبهشت در اعتراض به وضعیت قراردادهای خود و ناچیز بودن حقوق‌هایشان دست به اعتصاب زده‌اند. مهم‌ترین خواسته این کارگران افزایش دستمزد، کاهش ساعات کار روزانه، و تغییر سیستم اقماری خود به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت است.

کارگران پیمانکاری افزایش ۲۷ درصدی حداقل دستمزدها، مصوب شورای عالی کار، را با تورم ۴۰ درصدی کنونی ناهمخوان دانسته و خواستار افزایش ۷۹ درصدی حقوق خود هستند.

خبرگزاری ایلنا به نقل از برخی منابع کارگری گزارش داده که ترس از اخراج، مانع از برقراری ارتباط با کارگران پارس جنوبی شده است.

اعتراضات و اعتصابات معیشتی از نخستین ساعات سال ۱۴۰۲ آغاز شده و در شهرهای مختلف ایران ادامه یافته است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.