تداوم بحران معیشتی در ایران؛ تجمع اعتراضی بازنشستگان در شهر‌های مختلف 

0 8


براساس گزارش‌های منتشر شده امروز یکشنبه ۹ مهرماه بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای مختلف از جمله شوش، کرخه، ساری، کرمانشاه، البرز، اصفهان و هفت‌تپه در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان دست به تجمع زدند.

ویدئوهای منتشر شده در کانال اطلاع رسانی «اتحادیه آزاد کارگران ایران» نشان می‌دهد که در این تجمعات «شعارهایی علیه دولت و مجلس» سر داده شد.

از جمله این شعارها «نه مجلس، نه دولت، نیستند به فکر ملت» و «دولت خیانت می‌کند مجلس حمایت می‌کند» بود که به سیاست‌های جمهوری اسلامی اشاره دارد.

تجمع اعتراضی بازنشستگان
تجمع اعتراضی بازنشستگان

وضعیت نامناسب اقتصادی در ایران موجب شده است تا تجمعات اعتراضی نسبت به وضعیت معیشت از سوی کارگران و بازنشستگان و برخی دیگر از گروه‌ها به یکی از برنامه‌های روزانه در ایران تبدیل شود.

در همین رابطه پنجم مهرماه خبرگزاری ایلنا به نقل از یک بازنشسته نوشت که خواست اصلی بازنشستگان «موضوع عقب‌ماندگی افزایش دستمزد و جبران عقب ماندگی مزد از سبد معیشت است.»

تجمع اعتراضی بازنشستگان
تجمع اعتراضی بازنشستگان

یکی دیگر از مطالبات بازنشستگان به احکام «برنامه هفتم توسعه» باز می‌گردد که ایلنا در این زمینه نیز نوشته است که «خواسته‌ بازنشستگان دیده شدن موضوع همسان‌سازی بازنشستگان در برنامه توسعه هفتم است.»

برهمین اساس مشکلات اقتصادی باعث شده است تا اعتراض بازنشستگان نسبت به «وضعیت نامناسب معیشتی» و «عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان» از جمله «اجرای باقی‌مانده همسان‌سازی حقوق و پرداخت معوقه آن از سال ۹۹ تاکنون» بارها تکرار شود.

در هفته‌های گذشته «اتحادیه آزاد کارگران ایران» در نامه‌ای به «بخش بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری در جهان» از آنان خواست موارد مربوط به «سرکوب گسترده کارگران، معلمان، بازنشستگان و تمامی گروه‌های مزدبگیر زحمتکش و تشکل‌های مستقل» را به عنوان «تداوم نقض خشن و آشکار حقوق انسانی کارگران در ایران مد نظر قرار دهند.»

احمد علوی، استاد و پژوهشگر اقتصادی، چندی پیش به صدای آمریکا گفت که صندوق‌های بازنشستگی مورد سوء استفاده و سوء مدیریت حکومت جمهوری اسلامی قرار گرفته است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.