ترانه «برای» شروین حاجی‌پور برنده جایزه «گرمی» شد

0 11جایزه گرمی بهترین ترانه در بخش «آهنگ برای تغییرات اجتماعی» شصت و پنجمین دوره اهدای جوایز گرمی به تک آهنگ «برای» شروین حاجی‌پور اهدا شد.

اعضای آکادمی مراسم سالانه جایزه گرمی، اعلام کرده بودند که در سال ۲۰۲۳ یک جایزه ویژه به عنوان «آهنگ برای تغییر اجتماعی» رونمایی خواهد شد.

این جایزه‌ که با رای مردمی انتخاب می‌شود در شصت و پنجمین دوره اهدای جوایز سالانه به شروین حاجی‌پور به خاطر آهنگ «برای» تعلق گرفت.

شروین حاجی‌پور آهنگ و ترانه «برای» در آغازین روزهای اعتراضات سراسری با الهام از پست‌های کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی خواند و منتشر کرد.

در این ترانه، حاجی‌پور به دغدغه‌های مردم ایران از جمله مشکلات اقتصادی، فاصله طبقاتی، فشارهای اجتماعی و معضلات محیط زیستی پرداخته بود.

این تک آهنگ بلافاصله مورد استقبال گسترده معترضان قرار گرفت و به عنوان یکی سرودهای اعتراضات سراسری در ایران جهانی شد و شماری از خوانندگان ایرانی و خارجی آن را به زبان‌های مختلف اجرا کردند.

شروین‌ حاجی‌پور پس از انتشار این آهنگ، بازداشت شد و مدتی تحت بازداشت قرار داشت و ۱۲ مهر به قید وثیقه آزاد شد. به گفته مجید کاوه، وکیل شروین حاجی‌پور، این خواننده از سوی شعبه ۱۱ بازپرسى دادسراى سارى به «فعاليت تبليغي عليه نظام» و «ترغیب و تحریک افراد به اعمال خشونت‌آميز» متهم شده است و دستور منع خروج او از كشور به مدت شش ماه صادر شده است.

همچنین حمید سعیدی، آهنگساز و نوازنده ایرانی‌تبار ساکن آمریکا، نیز که با گروه خورشید سپید برای دومین بار برنده جایزه گرمی در بخش «عصر نو» شد. سعیدی اولین بار در سال ۲۰۱۹، سال ۱۳۹۷ خورشیدی، با گروه افیون ماه جایزه گرمی در بخش «عصر نو» را دریافت کرده بود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.