تروئیکای اروپایی غنی‌سازی ۶۰ درصدی در فردو را محکوم کرد؛ ابراز نگرانی شدید آمریکا

0 8اعضای اروپایی برجام با انتشار بیانیه مشترکی آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در سایت فردو را محکوم کردند و آمریکا نیز از «نگرانی شدید» این کشور نسبت به توسعه برنامه هسته‌ای ایران خبر داد.

بریتانیا، فرانسه و آلمان روز سه‌شنبه اول آذر اعلام کردند اقدام ایران چالشی برای نظام جهانی منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای است و هیچ توجیه غیرنظامی معتبری ندارد.

این بیانیه مشترک که توسط بریتانیا تهیه شده، در ادامه می‌افزاید ما به رایزنی در کنار شرکای بین‌المللی خود درباره بهترین روش برای رسیدگی به ادامه تشدید تنش هسته‌ای ایران ادامه خواهیم داد.

در پی اعلام رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره آغاز غنی‌سازی اورانیوم در سطح ۶۰ درصد در سایت فردو، آمریکا نیز از توسعه برنامه هسته‌ای ایران ابراز «نگرانی عمیق» کرد.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، روز سه‌شنبه در یک نشست خبری گفت از توسعه برنامه هسته‌ای و توانایی‌های موشک بالستیک ایران به شدت نگران هستیم.

او در ادامه تصریح کرد که همه گزینه‌ها در دسترس جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، خواهد بود: ما قطعا دیدگاه خود را مبنی بر این‌که اجازه نخواهیم داد ایران به توانایی سلاح هسته‌ای دست یابد، تغییر نداده‌ایم.

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، روز سه‌شنبه اعلام کرد تولید اورانیوم ۶۰ درصدی در سایت فردو از روز دوشنبه آغاز شده است.

ساعاتی بعد، آژانس بین‌المللی انرژی تایید کرد که ایران غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم در این سایت را آغاز کرده است.

ایران غنی‌سازی اورانیوم ۶۰ درصدی را ابتدا فروردین پارسال در سایت نطنز آغاز کرد و گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد که تاکنون بیش از ۶۲ کیلوگرم اورانیوم با این غنا تولید کرده است.

برای ساخت یک بمب هسته‌ای نیاز به حدود ۲۵ کیلوگرم اورانیوم ۹۰ درصدی است.

مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی آمریکا ماه گذشته با انتشار گزارشی اعلام کرد برای تبدیل اورانیوم ۶۰ درصدی به ۹۰ درصدی تنها چند هفته زمان نیاز است.

تولید اورانیوم ۹۰ درصدی تنها بخشی از مراحل ساخت بمب اتمی است؛ اما به معنی مهیا بودن مواد اولیه برای تولید آن است.

آقای کربی می‌گوید مدت‌هاست که ایران تلاش می‌کند تا زمان گریز هسته‌ای را کوتاه کند.

اعلام آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی در فردو چند روز بعد از تصویب قطعنامه شورای حکام علیه ایران صورت می‌گیرد.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۲۶ آبان با تصویب قطعنامه‌ای از ایران خواست که فورا با بازرسان آژانس در تحقیقات درباره ذرات پیدا شده اورانیوم در تاسیسات اعلام‌نشده خود همکاری کند.

این دومین قطعنامه شورای حکام در سال جاری در مورد برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران است، اما تهران خواستار بسته شدن این پرونده است و تاکید کرده که در غیر این صورت به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ موسوم به برجام باز نخواهد گشت.

آقای اسلامی نیز تصریح کرده است: «در روزهای اخیر شاهد صدور قطعنامه علیه ایران بودیم که این کار با عکس‌العمل متقابل ما مواجه شد، به‌طوری‌که در روزهای اخیر تولید اورانیوم با غنای ۶۰ درصد در فردو از سر گرفته شد».

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری رویترز و سایت رادیو فردا/د.خ/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.