ترودو بابت تجلیل از کهنه‌سرباز ارتش نازی در پارلمان کانادا عذرخواهی کرد

0 8جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، روز چهارشنبه بابت دعوت رئیس مجلس عوام کانادا از یک کهنه‌سرباز نازی به پارلمان این کشور و تجلیل از او در حضور ولودیمیر زلنسکی، به‌طور رسمی عذرخواهی کرد.

آقای ترودو همچنین گفت که از مجاری دیپلماتیک با کی‌یف و زلنسکی تماس گرفته است تا عذرخواهی کند.

آنتونی روتا، رئیس مجلس عوام کانادا که روز جمعه در یک نشست پارلمانی از یاروسلاو هونکا تجلیل کرده و او را قهرمان نامیده بود، روز سه‌شنبه از سمت خود استعفا کرد. هونکا، ۹۸ ساله، یک اوکراینی لهستانی‌الاصل است که در دوره جنگ جهانی دوم عضو لشکر چهاردهم وافن گرانادیر اس‌اس بود و بعدها به کانادا مهاجرت کرد.

روسیه می‌گوید که این اتفاق ادعای آنها درباره هدف این کشور از جنگ علیه اوکراین را که «نازی‌زدایی» اعلام کرده‌‌اند، تایید می‌کند، اما اوکراین و متحدان غربی این ادعا را بی‌پایه خوانده‌اند.

ترودو روز چهارشنبه به مجلس عوام کانادا گفت: «مایلم از طرف همگی‌مان در این مجلس به خاطر آن‌چه در روز جمعه رخ داد و شرایطی که برای رئیس جمهور زلنسکی و هیئت اوکراینی به وجود آمد، عذرخواهی کنم.»

وی افزود: «همگی ما که بدون شناخت از این فرد در هنگام تجلیل از او حاضر بودیم، مرتکب اشتباه بسیار بدی شدیم و این اشتباه در حکم تعدی به خاطره کسانی‌ست که در چنگ رژیم نازی رنج شدیدی را متحمل شدند.»

کرملین در همین روز اعلام کرد که تمام نمایندگان پارلمان کانادا باید به طور علنی نازیسم را محکوم کنند.

ترودو پیش از این به خبرنگاران گفته بود: «تصور این امر که روسیه از این اشتباه فاحش برای تقویت تبلیغات دروغین خود درباره اهدافش در جنگ اوکراین استفاده می‌کند، بسیار آزاردهنده است.»

هونکا در حوزه پارلمانی آنتونی روتا زندگی می کند. ترودو گفت که دولت لیبرال هیچ مسئولیتی در مورد بررسی افرادی که رئیس مجلس به نشست‌های پارلمانی دعوت می‌کند، ندارد. اما حزب اپوزیسیون محافظه‌کار کانادا تاکید دارد که در نهایت ترودو مسئول این رخداد است چرا که دولت او از زلنسکی برای سخنرانی در مجلس عوام دعوت کرده بود.

تجلیل از یاروسلاو هوتا به دنبال بازدید ولودیمیر زلنسکی از کانادا صورت گرفت. آقای زلنسکی در این جریان این بازدید از کمک‌های دولت کانادا در جنگ کشورش علیه روسیه تشکر کرد و پس از اظهارات وی، آنتونی روتا از هونکا که در جلسه پارلمان حضور یافته بود، به دلیل جنگ برای استقلال اوکراین علیه روسیه تجلیل کرد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ س.ن/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.