ترور نافرجام عمران‌خان مرحله تازه بحران سیاسی پاکستان

0 21


جمشید یما امیری- روزنامه‌نگار

هواداران عمران خان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

در حالی که عمران خان ‍پس از سوءقصد روز ‍پنج شنبه در بیمارستان بستری است، هوادارانش یک روز بعد در همان محل تجمع کردند و روی پلاکاردی با عکس او نوشته شده که «آخرین امید»

ترور نافرجام عمران‌خان، بحران سیاسی در پاکستان را تشدید کرده است. عمران‌خان که به یک‌دنده بودن معروف است، با درک جایگاه مردمی و محبوبیت‌ کم‌مانند خویش، اصرار به برگشت به قدرت دارد و احزاب بر سر قدرت در همسویی با ارتش، تمام‌قد در تلاش مهار خان و جلوگیری از برگشت او برآمده‌اند.

آقای خان در هفت ماه دوری از قدرت، فشارهای زیادی را متحمل شده است. دادگاه او را به‌خاطر توهین به یک افسر پلیس و قاضی متهم کرد. پولیس حکم بازداشت نخست‌وزیر پیشین را صادر کرد. کمیسیون انتخابات، صلاحیت عمران‌خان برای شرکت در انتخابات را لغو کرد. اما نخست‌وزیر سابق که معتقد است، احزاب داخلی با همدستی آمریکا او را از صحنه کنار زده‌اند، کوتاه نیامده و اعتراضات گسترده و پیوستۀ مردمی را سازمان‌دهی کرده است.

آقای خان پیش از واردشدن به اعتراضات مردمی با درک تهدیدها و خطرات، ویدیویی را ضبط کرد که در آن عاملان و مسوولان مرگ احتمالی‌اش را افشا کرد. او گفت که اگر در جریان اعتراضات کشته شد، ویدیو منتشر شود تا مردم بدانند چه کسی در پشت مرگ او قرار داشته است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.