ترکیه بار دیگر شبه‌نظامیان کرد در سوریه را هدف حملات خود قرار داد

0 6در پی تهدید رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، به انجام عملیات نظامی قریب‌الوقوع علیه شبه‌نظامیان کرد، ارتش ترکیه نقاط مختلفی را در سوریه و عراق هدف حمله قرار داد.

آنکارا روز سه‌شنبه در عملیاتی با نام «پنجه شمشیر» مواضع شبه‌نظامیان کرد در عراق و سوریه را تحت حملات هوایی خود قرار داد و اعلام کرد که ارتش آن «بالای سر تروریست‌ها است».

این حملات هوایی به دنبال حادثه اخیر انفجار بمب در استانبول صورت گرفته است که شش کشته و ۸۱ زخمی بر جای گذاشت. ترکیه حزب کارگران کردستان (پ‌کاکا) را که آمریکا و اتحادیه اروپا آن را به عنوان گروهی تروریستی می‌شناسند، مسئول این حمله دانسته است.

رهبر ترکیه از حدود شش ماه قبل تهدید کرده بود که عملیات نظامی جدیدی را در شمال سوریه آغاز خواهد کرد. اما به‌ویژه تهدیدهای او در روزهای اخیر افزایش یافته است.

آقای اردوغان روز سه‌شنبه گفت: «ما با هواپیماهای خود چند روزی است که بالای سر تروریست‌ها هستیم. به امید خدا به زودی با تانک‌ها، واحدهای توپخانه و سربازان خود آنها را ریشه‌کن می‌کنیم.»

پ‌کاکا که مبارزه مسلحانه علیه ترکیه را در سال ۱۹۸۴ آغاز کرد، هر گونه نقش در بمب‌گذاری اخیر در استانبول را تکذیب کرده است.

ارتش ترکیه شامگاه سه‌شنبه با واحدهای توپخانه خود شهر کوبانی در شمال سوریه را که تحت کنترل نیروهای دموکراتیک کرد سوریه است، در هم کوبید. ساعاتی قبل از آن نیز ترکیه در عملیاتی پهپادی پایگاهی در شمال غرب سوریه را که نیروهای کرد و نیروهای آمریکایی از آن استفاده می‌کنند، هدف قرار داد.

نیروهای دموکراتیک کرد سوریه اعلام کرد که سه نفر از نیروهای این گروه کشته شدند، اما ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده (سنتکام) اطمینان داد که هیچ خطری نیروهای آمریکایی را تهدید نکرده است.

گروه ناظر حقوق بشر در سوریه نیز خبر داد که در حملات نیروهای نیابتی ترکیه به شمال غرب سوریه پنج غیرنظامی از جمله یک کودک کشته و سه نفر هم مجروح شده‌اند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ س.نSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.