تشدید فشارهای امنیتی بر دانشجویان؛ بازداشت دست کم ۱۰ دانشجو توسط لباس‌شخصی‌ها

0 10به گزارش یک منبع خبری دانشجویی، دست کم ۱۰ دانشجو در پی شرکت در تحصنی به منظور اعتراض به اجباری شدن مقنعه در دانشگاه هنر تهران، بازداشت شده‌اند.

«خبرنامه امیرکبیر» روز شنبه ۲۷ خرداد به نقل از منابع دانشجویی در دانشگاه هنر اعلام کرد که این دانشجویان مقابل‌ پردیس باغ ملی توسط نیروهای موسوم به «لباس شخصی» دستگیر شده‌اند.

حساب کاربری «۱۵۰۰ تصویر» که اخبار اعتراضات را پوشش می‌دهد نیز ضمن تأیید خبر بازداشت دست کم ۱۰ دانشجوی دانشگاه هنر تهران اعلام کرده که امروز شنبه «ون‌های بی‌پلاک و نیروهای لباس شخصی» اطراف این دانشگاه مستقر شده‌اند و به برخی از دانشجویان نیز اجازه‌ ورود به دانشگاه داده نشده است.

در پی تأکید «حراست» و مدیران این دانشگاه مبنی بر اجباری شدن مقنعه، از روز ۲۷ خرداد دانشجویان دانشگاه هنر از روز چهارشنبه ۲۴ خرداد در پردیس باغ ملی این دانشگاه تحصن کردند.

بر اساس گزارش‌ها نیروهای حراست دانشگاه هنر بامداد پنج‌شنبه با هدف ادامه تحصن این دانشجویان به آن‌ها یورش برده و آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند. هم‌چنین منابع خبری دانشجویی در دانشگاه هنر گفته‌اند که حراست این دانشگاه در روزهای گذشته به دانشجویان متحصن اجازه استفاده از سرویس بهداشتی و نوشیدن آب را نمی‌داده است و نیروهای لباس‌شخصی در بیرون دانشگاه از رساندن آب و غذا به این دانشجویان خودداری می‌کردند.

گزارش شده است که در پی این فشارها حال برخی دانشجویان بد شده و برخی از آن‌ها دچار حالت تهوع شده بودند.

در واکنش به سرکوب خشونت‌آمیز دانشجویان متحصن در دانشگاه هنر، دانشجویان دانشگاه‌های تهران و سوره نیز در بیانیه‌ای از اعتراض اخیر دانشجویان دانشگاه هنر حمایت کردند.

«شورای صنفی دانشجویان کشور» گزارش داده است که از صبح روز شنبه نیروهای «حراست» در خوابگاه‌های دخترانه دانشگاه هنر مانع از خروج دانشجویان بدون مقنعه حتی کسانی که قصد رفتن دانشگاه را نیز نداشته‌اند، شدند، اما پس از گفت‌وگو با دانشجویان اجازه خروج به آنان را داده، ولی «تهدید کرده‌اند که در بازگشت آن‌ها به این موضوع رسیدگی خواهند کرد».

بر اساس این گزارش «حراست» دانشکده موسیقی در کرج نیز صبح امروز مانع از ورود نزدیک به ۲۰‌ نفر از دانشجویان شده بودند که با مداخله سایر دانشجویان این افراد توانسته‌‌اند وارد دانشگاه شوند.

«حراست» دانشکده سینما و تئاتر نیز ضمن استقرار چند مأمور زن در ورودی به دانشجویانی که مقنعه نداشته، مقنعه داده‌ اما تهدید کرده‌اند که از فردا اگر دانشجوی دختری بدون مقنعه وارد دانشگاه شود، از امتحان محروم خواهد شد.

دانشگاه‌ها در جریان اعتراضات «زن زندگی آزادی» از کانون‌های اصلی اعتراضات و تجمع‌ها علیه حکومت جمهوری اسلامی بود.

بنابر اعلام «کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان» در ماه‌های گذشته بیش از ۷۵۰ دانشجو توسط دستگاه‌های امنیتی بازداشت و هزاران دانشجو نیز به کمیته‌های انضباطی دانشگاه‌های سراسر کشور احضار شده‌‌اند و صدها دانشجو نیز با احکام «ممنوع‌الوردی»، «تعلیق» و «محرومیت از تحصیل و خوابگاه» روبرو شده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های خبرنامه امیرکبیر و رادیوفردا؛ ف.ع/ ب.بSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.