تشنج در دو دانشگاه هند در پی جلوگیری از پخش مستند بی‌بی‌سی درباره نارندرا مودی

0 7


نازندرا مودی، نخست‌وزیر هند، هرگونه نقش در کشتارهای مذهبی سال ۲۰۰۲ در گجرات را تکذیب می‌کند اما منتقدان آن واقعه را پله ترقی آقای مودی به بام سیاست هند توصیف می‌کنند

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نازندرا مودی، نخست‌وزیر هند، هرگونه نقش در کشتارهای مذهبی سال ۲۰۰۲ در گجرات را تکذیب می‌کند اما منتقدان آن واقعه را پله ترقی آقای مودی به بام سیاست هند توصیف می‌کنند

پلیس هند چندین دانشجو در یک دانشگاه شهر دهلی را دستگیر کرده و همزمان مسئولان یک دانشگاه دیگر با قطع برق و اینترنت تلاش کردند مانع از پخش یک مستند جدید بی‌بی‌سی شوند که درباره نارندرا مودی، نخست‌وزیر، و نقش او در خشونت‌های خونین سال ۲۰۰۲ علیه مسلمانان این کشور است. دولت همچنین با استناد به یک مجوز اضطراری پخش اینترنتی این مستند از یوتیوب را هم مسدود کرده است.

روز چهارشنبه – ۲۵ ژانویه – پلیس بیش از ۱۰ دانشجو دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه دهلی که قصد اکران این مستند را داشتند بازداشت کرد.

دانشجویان دانشگاه جواهر لعل نهرو دهلی هم روز گذشته – سه‌شنبه – مدعی شدند مسئولان برای جلوگیری از پخش این مستند اینترنت و برق دانشگاه را برای ساعاتی قطع کرده بودند.

دولت نارندرا مودی، می‌گوید مستند بی‌بی‌سی “پروپاگاندا” است و بر پایه واقعیات نیست.

دولت حتی با استفاده از تبصره‌های قوانین مواقع اضطراری، پخش این مستند روی یوتیوب و توییتر را مسدود کرده است.

در پی این موضع‌گیری ده‌ها پلیس در حالی که البسه ضدشورش به تن داشتند روز چهارشنبه در دانشگاه جامعه ملیه اسلامی دهلی مستقر شدند. مسئولان این دانشگاه می‌گویند فراخواندن پلیس ضدشورش با هدف جلوگیری از برپایی «تجمع بدون مجوز» دانشجویان بوده است.

گزارشگر بخش هندی بی‌بی‌سی که به مقابل این دانشگاه در دهلی رفته بود می‌گوید درهای دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه دهلی بسته شده بود اما در داخل محوطه تعداد زیادی از دانشجویان و خبرنگاران حضور داشتند و ستونی از پلیس ضدشورش هم مقابل دروازه بسته دانشگاه صف کشیده بودند.

بیشتر بخوانید

منبع تصویر، BBC Hindi

توضیح تصویر،

دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه دهلی روز چهارشنبه بنا داشت این مستند را اکران کند

این تجمع و حضور پلیس ضدشورش در دانشگاه جامعه ملیه اسلامیه، روز چهارشنبه – ۲۵ ژانویه – تنها چند ساعت پس از تنشی مشابه در دانشگاه جواهر لعل نهرو (جی‌ان‌یو) این شهر بود. دانشجویان جی‌ان‎‌یو مسئولان دانشگاه را متهم می‌کنند که سه‌شنبه شب با قطع برق و اینترنت جلوی اکران این مستند را گرفته‌اند. دانشگاه هنوز به این اتهام از سوی دانشجویان جوابی نداده است.

اما کانون صنفی دانشجویان جی‌ان‌یو می‌گوید مسئولان دانشگاه از آنها خواسته بودند که از نمایش این مستند در دانشگاه منصرف شوند چرا که به گفته آنها می‌تواند موجب «بر هم خوردن آرامش و صلح در خوابگاه‌های دانشجویی» شود.

اگر چه قطعی برق و اینترنت مانع از اکران جمعی این مستند در دانشگاه جواهر لعل نهرو شد اما دانشجویان توانستند با پیامک کددیجیتال (کیو آر کد) فیلم را توزیع کنند تا هر دانشجویی بتواند آن را روی لپ تاپ یا گوشی همراه خود تماشا کند.

مستند دوقسمتی «سوالی برای مودی» (The Modi Question) در بریتانیا پخش شده و دومین قسمت آن هفته گذشته – ۱۷ ژانویه – روی آنتن رفت.

وزارت خارجه هند خیلی زود علیه این مستند موضع گرفت و مدعی شد که این فیلم «یک محصول پروپاگاندایی است که به دنبال تاکید روی یک روایت غیرمعتبر است».

اما بی‌بی‌سی می‌گوید این مستند بر پایه تحقیقات مفصل و دقیق تهیه شده است. در بیانیه بی‌بی‌سی آمده این مستند دو قسمتی در پی کنکاش «تنش‌های به وجود آمده میان جامعه هندو که اکثریت در این کشور را دارند و مسلمانان هند که اقلیتند» رفته و «نقش مواضع و سیاست‌های به کار گرفته شده از سوی آقای مودی در رابطه با این تنش‌ها را بررسی کرده است».

بی‌بی‌سی اضافه کرده که در زمان تهیه مستند به دولت هند فرصت پاسخگویی داده شده اما دولت نارندرا مودی تصمیم گرفت پاسخی ندهد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نزاع‌های مذهبی سال ۲۰۰۲ در گجرات از آنجا آغاز شد که ۶۰ زائر هندو در پی آتش‌سوزی در یک واگن قطار کشته شدند. هندوها مسلمانان را عامل این آتش‌سوزی دانستند و به محله‌های آنها حمله ور شدند

در قسمت اول این مستند چگونگی ظهور و رشد نارندرا مودی در فضای سیاسی هند مورد بررسی قرار گرفته است. این که او چه طور وارد دنیای سیاست شد، پله‌های ترقی را در حزب بهاراتیا جاناتا چه طور طی کرد و چه طور شد که به عنوان سروزیری ایالت گجرات در غرب هند منصوب شد.

در این فیلم مستنداتی که بی‌بی‌سی توانسته از وزارت خارجه بریتانیا بگیرد برای نخستین بار ارایه می شود. این مستندات درباره نقش آقای مودی در خلال نزاع‌های خونین مذهبی سال ۲۰۰۲ در گجرات می‌پردازد که طی آن ۱۰۰۰ نفر – اغلب از جامعه مسلمانان – کشته شدند. درگیری‌های مذهبی که از زمان استقلال هند در سال ۱۹۴۷ خونین‌ترین کشتار بوده است.

در این گزارش‌ها که مستندات آن برای نخستین بار در این فیلم دو قسمتی ارایه و مورد بررسی قرار گرفته از نارندرا مودی که در آن زمان مقام ارشد در ایالت گجرات بود به عنوان کسی که «مسئولیت مستقیم» در شعله‌ور کردن خشونت‌ها داشته یاد شده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.