تظاهرات ایرانیان در فرانسه، بریتانیا و ایتالیا در حمایت از اعتراض‌ها

0 12صدها نفر در روز یکشنبه ۱۸ دی‌ماه و در پی اعدام‌ دو تن از معترضان دیگر در ایران دست به تظاهرات در فرانسه، بریتانیا و ایتالیا زدند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که حدود هزار ایرانی در شهر لیون فرانسه به یاد محمد مرادی که اخیرا برای «جلب توجه افکار عمومی کشورهای غربی به سرکوب خشونت‌بار اعتراضات در ایران»، با غرق کردن خود در رود «رون» در همین شهر دست به خودکشی زده بود، تظاهرات کردند.

او در ویدئویی دو دقیقه‌ای که قبل از خودکشی به زبان‌های فارسی و فرانسوی در شبکه اجتماعی منتشر کرد، اعلام کرده بود که قصد دارد خود را به رود رون بیندازد «تا بدین ‌وسیله خشونت‌های جمهوری اسلامی در ایران را محکوم کند».

معترضان ایرانی در شهر لیون با پلاکاردها و شعارهای «اعدام‌ها در ایران را متوقف کنید»، تظاهرات کردند.

لیلی مهاجر از سازمان‌دهندگان این تجمع می‌گوید: «محمد با شجاعت باورنکردنی جان خود را به امید حمایت رسانه‌ها و دولت‌های غربی از اعتراضات ایران فدا کرد.»

آقای مرادی از سال ۲۰۱۹، به همراه همسرش در شهر لیون در جنوب شرقی فرانسه ساکن بوده است و در ماه‌های اخیر در تجمعات ایرانیان مقیم لیون در حمایت از اعتراض‌های سراسری در ایران شرکت داشت.

معترضان ایرانی در فرانسه همچنین به یاد محمدمهدی کرمی و محمد حسینی که بامداد ۱۷ دی در ارتباط با اعتراضات اخیر اعدام شدند، و همچنین به یاد قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه یک دقیقه سکوت کردند.

این گزارش می‌افزاید روز یکشنبه صدها ایرانی دیگر در شهرهای رم و لندن در حمایت از اعتراضات اخیر ایران دست به تجمع زدند.

در لندن تجمعاتی با پرچم ایران در دوران پهلوی و بنرهایی از عکس معترضان کشته شده در ایران انجام شد و حاضران شعار «زن، زندگی، آزادی» سر دادند.

بیرون سفارت ایران در رم نیز معترضان شعارهایی علیه رهبران جمهوری اسلامی سر داده و جعبه‌هایی حاوی طومارهای امضا شده را مقابل درهای بسته سفارت قرار دادند.

روزنامه «لا استامپا» ایتالیا گزارش داده که این طومارها حاوی ۳۰۰ هزار امضا علیه حبس‌های ناعادلانه، شکنجه، احکام اعدام برای معترضان توسط جمهوری اسلامی بوده است.

در میان افراد حاضر در تجمع رم، مارا کارفانیا از قانونگذاران حزب اپوزیسیون ایتالیا نیز حضور داشت و با انتشار توئیتی احکام اعدام و سرکوب خشن علیه زنان و جوانان ایران را محکوم کرد.

او همچنین از نخست‌وزیر ایتالیا خواست تا در جریان دیدار روز دوشنبه با اورسولا فون در لاین رئیس کمیسیون اروپا ابتکاری جهت مقابله با سرکوب‌های ایران ارائه کند.

با استفاده از گزارش آسوشیتدپرس؛ د.خ/س.نSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.