تعداد آوارگان قره‌باغ به بیش از ۴۷ هزار نفر رسید

0 10


مقامات ارمنی خبر می‌دهند که تا روز چهارشنبه ۵ مهر، تعداد ارامنه قره‌باغ کوهستانی که «از ترس پاکسازی قومی توسط آذربایجان» وارد خاک ارمنستان شده‌اند، به بیش از ۴۷ هزار نفر بالغ شده است.

به گزارش سرویس ارمنی رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، نازلی باغداساریان، سخنگوی نخست‌وزیر ارمنستان در این مورد توضیح داد که «تا ظهر چهارشنبه به وقت محلی، ۴۷۱۱۵ آواره اجباری از قره‌باغ کوهستانی از مرز ارمنستان عبور کرده‌اند که حدود ۲۲۸۰۰ نفر از آنها تاکنون به‌طور رسمی ثبت نام شده‌اند.»

علی‌رغم وعده جمهوری آذربایجان مبنی بر «تضمین» حقوق ارامنه قره‌باغ که روز دوشنبه از سوی الهام علی‌اف تکرار شد، ارمنی‌های قره‌باغ همچنان در مورد آینده خود نگرانند و همچنان صدها وسیله نقلیه از قره‌باغ در حال حرکت به سمت ارمنستان است.

روز چهارم مهر در حالی که افرادی که قصد فرار از قره‌باغ به ارمنستان را داشتند، برای سوخت خودروهای خود صف کشیده بودند، یک انبار سوخت در نزدیکی آنها منفجر شد.

در آن روز شمار کشته‌شدگان این حادثه ۲۰ نفر گزارش شد اما گغام استپانیان، افسر حقوق بشر قره‌باغ، در گفت‌وگو با رادیو اروپای آزاد گفت که اکنون تعداد کشته‌های تأییدشده این انفجار به ۶۸ نفر رسیده است. بیش از ۳۰۰ نفر نیز بر اثر این انفجار زخمی شده‌اند.

روز چهارشنبه ۵ مهر، آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان، از جمهوری آذربایجان خواست تا به ناظران بین‌المللی اجازه ورود به قره‌باغ کوهستانی را بدهد و اعلام کرد که برلین کمک‌های بشردوستانه خود را برای پناهجویان این منطقه افزایش می‌دهد.

خانم بائربوک گفت: «من تصمیم گرفتم یک بار دیگر کمک‌های بشردوستانه را به میزان قابل توجهی افزایش بدهم و بودجه اضافی آلمان برای کمیته بین‌المللی صلیب سرخ را از ۲ به ۵ میلیون یورو (۵.۲۸ میلیون دلار) برسانم.»

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده نیز روز سه‌شنبه در تماسی تلفنی با الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان خواستار حفاظت از غیرنظامیان در قره‌باغ شد.

در همین حال، نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان و بسیاری از ارامنه، روسیه را که به‌طور سنتی حافظ ارمنستان در منطقه به‌شمار می‌آمده، به دلیل عدم استفاده از نیروی حافظ صلح خود برای حفاظت از آوارگان قره‌باغ کوهستانی سرزنش می‌کنند.

قره‌باغ کوهستانی در سطح بین‌المللی به عنوان بخشی از خاک جمهوری آذربایجان به رسمیت شناخته شده است، اما این منطقه در دوره اخیر به دست جدایی‌طلبان ارمنی اداره می‌شده که آنجا را سرزمین اجدادی خود می‌دانند.

نیروهای جدایی‌طلب ارمنی هفته گذشته پس از یک عملیات نظامی ۲۴ ساعته از سوی باکو مجبور شدند توافق آتش‌بس شامل خلع سلاح خود را بپذیرند.

باکو روز چهارشنبه ۵ مهر اعلام کرد که در جریان حمله برق‌آسای هفته گذشته ارتش جمهوری آذربایجان به جدایی‌طلبان قره‌باغ، ۱۹۲ نظامی آذربایجانی و یک غیرنظامی کشته شده‌اند.

وزارت بهداشت جمهوری آذربایجان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که در جریان این عملیات ۵۱۱ سرباز دیگر زخمی شده‌اند.

با استفاده از بخش‌های ارمنی و آذربایجانی رادیو اروپای آزاد؛ پ.پ / ب.بSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.