تعداد جان‌باختگان اعتراضات سراسری ایران تا بیست و دوم آذر به ۴۹۳ نفر افزایش یافت

0 29هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از ۲۶ شهریور تابیست و دوم آذر ۴۹۳ نفر در اعتراضات ایران جان خود را از دست داده‌اند که ۶۸ نفر از آنها کمتر از ۱۸ سال سن داشتند.

هرانا تعداد بازداشت‌شدگان را هم تا پایان بیست و دوم آذر ۱۸۴۲۴ نفر اعلام کرد.

شمار شهرهای معترض به ۱۶۱ شهر افزایش یافته است. ۱۴۴ دانشگاه کشور نیز به اعتراضات پیوسته‌اند.

در روز بیست و دوم آذر نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی درهای مسجدی را که قرار بود مراسم ترحیم مجیدرضا رهنورد، دومین اعدام‌شده اعتراضات سراسری جاری، در آن برگزار شود، بستند و از ورود مردم و برگزاری مراسم جلوگیری کردند.

بنا بر گزارش‌ها مقامات امنیتی در روز سه‌شنبه ۲۲ آذر از ورود مردم به مجلس سوگواری و مراسم یادبود مجیدرضا رهنورد جلوگیری کردند.

گروهی از مردم مشهد با تجمع در محل دفن مجیدرضا رهنورد در آرامستان بهشت رضا شعار «اگه با هم یکی نشیم، یکی یکی کشته می‌شیم» و «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

مجیدرضا رهنورد، جوان ۲۳ ساله، روز دوشنبه ۲۱ آذر در مشهد اعدام شد. محاکمه او که ۲۸ آبان در مشهد بازداشت شده بود، تنها پنج روز طول کشید. او از حق دسترسی به وکیل انتخابی محروم بود و در دادگاه یک وکیل تسخیری برایش تعیین شد.

این جوان دوشنبه ۲۱ آذر بدون اطلاع خانواده‌اش اعدام شد و مقامات امنیتی پیکرش را نیز بدون حضور خانواده در قطعه ۶۶ بهشت‌ رضا در مشهد به خاک سپردند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.