تعداد قربانیان بزرگترین فاجعه طبیعی هاوایی به ۶۷ نفر رسید؛ جستجو برای صدها مفقود ادامه دارد

0 14


هاوایی - آتش سوزی

منبع تصویر، .

با رسیدن تعداد جان‌باختگان آتش‌سوزی هاوایی به ۶۷ نفر، مقام‌ها می گویند این بزرگترین فاجعه طبیعی این ایالت تاکنون بوده است.

این در حالی است که هنوز صدها نفر مفقود اعلام شده‌اند و ممکن است آمار قربانیان در ساعات آینده افزایش یابد.

در همین حال برخی از ساکنان جزایر لاهیانا روز جمعه اجازه یافتند به منازل خود بازگردند. اجازه بازگشت ساکنان لاهاینا همراه با این هشدار صادر شد که «آماده باشید با صحنه‌هایی روبرو شوید که به عمر خود ندیده‌اید».

مقام‌های ایالتی اجازه بازگشت را فقط برای ساکنانی که قادر به تایید سکونت خود در این منطقه دارند صادر کردند. منطقه لاهاینا یکی از نخستین مناطق مسکونی بود که پس از وسعت گرفتن سریع آتش از سکنه خالی شد. آتش بیشتر منطقه تاریخی این شهر را سوزانده و خاکستر کرده است.

این شهر یکی از نقاط اصلی گردشگری در هاوایی است و سابقه تاریخی آن به پیش از شکل‌گیری ایالتی به نام هاوایی می‌رسد.

اغلب ساکنان این شهر به هنگام تخلیه تنها البسه و کوله پشتی همراه خود بردند و برای بسیاری اکنون اثبات این که ساکن این شهر بوده‌اند دشوار است.

همزمان مقررات منع آمد و شد با هدف حفاظت از اموال شهروندان و جلوگیری از غارت و هرج و مرج صادر شده و میان ساعت ۱۰ شب تا ۶ صبح کسی حق حضور در خیابان را ندارد مگر ماموران جستجو و امدادگران.

منبع تصویر، .

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، آتش‌سوزی‌های هاوایی را یک «فاجعه عمده» اعلام کرده که راه را برای آزادسازی منابع فدرال برای کمک به عملیات بازسازی باز می‌کند.

سازمان هواشناسی ملی آمریکا گفت که توفند دورا در اقیانوس آرام باعث وزش بادهایی به سرعت ۹۷ کیلومتر در ساعت شد که بر آتش دمید.

فرودگاه مائویی اکنون به یک پناهگاه اضطراری بدل شده و بنابر تخمین‌ها حدود ۱۱ هزار نفر برای اسکان موقت درحال انتقال به سایر جزایر هاوایی هستند.

این بدترین آتش‌سوزی از نظر تعداد کشته‌ها در آمریکا بعد از آتش‌سوزی معروف به کمپ در سال ۲۰۱۸ در شمال کالیفرنیاست که باعث مرگ ۸۵ در شهر پارادایس شد.

لیونل مونتالوو، رئیس بازنشسته آتش‌نشانی در مائویی، روز پنجشنبه به نیویورک‌تایمز گفت: «فکر می‌کنم خیلی از مردم در خانه‌هایشان ماندند چون فکر می‌کردند آتش‎نشانی خواهد آمد و آن را خاموش خواهد کرد.»

مقام‌ها می‌گویند که آتش‌سوزیهای مائویی از جمله آتشی که لاهاینا را ویران کرد اکنون عمدتا مهار شده است و عملیات جستجو و امداد با کمک ارتش آمریکا در جریان است.

منبع تصویر، Google / Reuters

توضیح تصویر،

قبل و بعد از آتشسوزی در لاهایناSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.