تلاش برای آزادی شهروندان آمریکایی به ناحق بازداشت‌شده در ایران ادامه دارد

0 13یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد ایالات متحده همچنان به تلاش برای آزادی شهروندان «به ناحق بازداشت‌ شده» در ایران ادامه می‌دهد اما هیچ خبر جدیدی در این زمینه ندارد.

به گفته این سخنگو، بازداشت شهروندان آمریکایی از سوی ایران به منظور بهره‌گیری از آنها به عنوان اهرم سیاسی، «ظالمانه» است.

او با اشاره به تعهد دولت بایدن به آزادی همه شهروندان آمریکایی زندانی در دیگر کشورها تصریح کرد: «بی‌وقفه برای بازگرداندن آنها به خانه تلاش می‌کنیم [و] تا زمان اتحاد مجدد آنها با عزیزانشان متوقف نمی‌شویم.»

این سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا بار دیگر از جمهوری اسلامی خواست آمریکایی‌های «به ناحق زندانی» را فورا آزاد کند.

او در عین حال گفت که ایالات متحده جزئیات تلاش‌ها برای تضمین آزادی شهروندان آمریکایی بازداشتی در ایران از جمله تعداد آنها را منتشر نمی‌کند.

به گفته او، چنین بحث‌هایی برای بازداشتی‌ها و خانواده‌هایشان «حساس و بسیار سرنوشت‌ساز» هستند.

همزمان وبسایت خبری «سمافور» در گزارشی اعلام کرد مذاکرات برای مبادله یا آزادی زندانیان آمریکایی در ایران در جریان است هرچند جمهوری اسلامی روی تعداد زندانی‌ها نظر متفاوتی دارد.

این در حالی است که یکشنبه هفته گذشته جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، به بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود دولت جو بایدن با هدف آزاد کردن آمریکایی‌های بازداشت‌شده در ایران، با جمهوری اسلامی «مذاکرات غیرمستقیم» دارد.

در حال حاضر سه شهروند ایرانی-آمریکایی به نام‌های عماد شرقی، مراد طاهباز، و سیامک نمازی و یک ایرانی دارای اقامت دائم آمریکا به نام شهاب دلیلی در ایران زندانی هستند.

ناظران امور ایران می‌گویند که جمهوری اسلامی با بازداشت شهروندان کشورهای دیگر، به ویژه دوتابعیتی‌ها، قصد دارد از آنها برای چانه‌زنی‌ در روابط خود با دیگر کشورها استفاده کند و در عمل آنها را با اتهامات دروغین گروگان می‌گیرد.

بسیاری از کشورهای غربی از جمله مقامات ایالات متحده بارها به شهروندان دوتابعیتی هشدار داده‌اند که با توجه به اقدامات جمهوری اسلامی، سفر به ایران مخاطره‌آمیز است و از آنها خواسته‌اند با سفر به ایران، حتی برای دید و بازدیدهای خانوادگی، خود را به خطر نیاندازند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.