تلویزیون عربستان از گفتگو برای ازسرگیری روابط ریاض با دمشق خبر داد

0 13


خبر فوری

تلویزیون رسمی عربستان سعودی از گفتگوهای ریاض و دمشق برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک و بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور خبر داده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه نوشته است که دو کشور در پی آن هستند که برای افتتاح سفارتخانه‌ها پس از عید فطر آماده‌سازی‌های لازم را انجام دهند.

رویترز همچنین گفته تصمیم عربستان برای ازسرگیری روابط با سوریه پس از مذاکراتی با یک مقام ارشد امنیتی سوری گرفته شد.

عربستان و سوریه بیش از یک دهه بود که با هم رابطه دیپلماتیک نداشتند و ازسرگیری روابط این دو قابل‌توجه‌ترین قدم در مسیر بازگشت سوریه به جمع کشورهای عرب است.

این تحول دیپلماتیک کمی پس از توافق ایران و عربستان برای عادی‌سازی روابط اعلام شده است، توافقی که با میانجیگری چین میان تهران و ریاض به دست آمد.

ایران در طول جنگ داخلی سوریه مهمترین حامی منطقه‌ای بشار اسد، رئیس جمهور سوریه بود. عربستان و بسیاری از کشورهای عرب، در کنار ترکیه، از برخی گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد حمایت می‌کردند.

سرکوب خونبار انقلاب سوریه باعث تعلیق سوریه از اتحادیه عرب شد. فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان چندی پیش گفت تعامل با سوریه می‌تواند به بازگشتش به اتحادیه عرب کمک کند، هرچند افزود هنوز برای برداشتن چنین قدمی زود است.

آمریکا پیش از این از عادی‌سازی روابط کشورهای منطقه با حکومت بشار اسد استقبال نکرده و یک سخنگوی وزارت خارجه این کشور به رویترز گفته است که موضع آمریکا در این باره تغییری نکرده است و کشورش دیگر کشورها را به عادی‌سازی روابط با سوریه تشویق نمی‌کند.

این خبر تکمیل می‌شود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.