«توافق» وزرای خارجه ایران و عربستان برای «حل و فصل» مسئله بازی سپاهان و الاتحاد

0 4سه روز پس از لغو بازی فوتبال میان تیم‌های الاتحاد عربستان و سپاهان اصفهان به دلیل مجسمه نیم‌تنه فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه در ورزشگاه، رسانه دولت ایران از توافق وزرای خارجه دو کشور برای حل و فصل این مناقشه خبر داد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، روز پنج‌شنبه ۱۳ مهر گزارش داد که حسین امیرعبداللهیان و فیصل بن فرحان در گفت‌وگویی تلفنی «توافق کردند که به نهادهای ورزشی دو کشور توصیه کنند که مشکل اخیر به‌وجود آمده در جریان مسابقات باشگاهی دو کشور را در مسیر احترام متقابل، گفت‌وگو و تفاهم حل و فصل کنند».

تیم‌های سپاهان اصفهان و الاتحاد عربستان در نخستین دیدار گروهی خود در لیگ قهرمانان آسیا قرار بود روز دوشنبه در ورزشگاه نقش جهان با یکدیگر روبه‌رو شوند، اما این دیدار در حالی که بیش از ۶۰ هزار نفر برای تماشای آن به استادیوم آمده بودند، لغو شد، امری که دلیل آن وجود تندیس قاسم سلیمانی در ورزشگاه عنوان شده است.

باشگاه الاتحاد در توضیح این رخداد اعلام کرد که پس از ورود بازیکنانش به ورزشگاه، ناظر کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد این بازی در این تاریخ مشخص برگزار نمی‌شود و الاتحاد می‌تواند ورزشگاه را ترک کند.

اما خبرگزاری فرانسه به نقل از یکی از مسئولان باشگاه الاتحاد نوشت که آنها قبل از ورود بازیکنان به زمین برای گرم کردن خود، از مسئولان ایرانی خواسته بودند مجسمه قاسم سلیمانی را بردارند، اما آنان این کار را نکردند و «بنابراین تیم به رختکن بازگشت».

در مقابل، باشگاه سپاهان با دفاع تلویحی از نصب مجسمه قاسم سلیمانی در بیانیه‌ای تهدید کرد که «به دلیل ترک ورزشگاه از سوی تیم الاتحاد عربستان ادله خود را برای شکایت به کنفدراسیون فوتبال آسیا آماده کرده و در اسرع وقت اقدام قانونی لازم را انجام خواهد داد.»

مسئولان باشگاه سپاهان می‌گویند که مجسمه قاسم سلیمانی حدود چهار سال است که در ورزشگاه نقش جهان قرار دارد و طی این مدت سپاهان میزبان چندین رخداد ورزشی بین‌المللی بوده است.

گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که احتمالاً کمیته انضباطی کنفدراسیون فوتبال آسیا سه امتیاز این بازی لغو‌شده را به الاتحاد بدهد یا حکم دهد بازی در یک «زمین بی‌طرف» برگزار شود. با این حال توافق وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی برای حل و فصل موضوع شاید این میان تاثیرگذار باشد.

ایرنا همچنین در گزارش خود از دعوت فیصل بن فرحان از حسین امیرعبداللهیان برای تماشای فوتبال در عربستان سعودی خبر داده است.

این گزارش می‌گوید که وزیر خارجه عربستان با توجه به اهمیت تداوم مسابقات باشگاهی فوتبال میان دو کشور در مسیر تقویت همکاری‌های همه جانبه، از امیرعبداللهیان برای حضور مشترک وزرای خارجه دو کشور در اولین بازی فوتبال در عربستان دعوت به عمل آورد.

از سال ۲۰۱۶ به دلیل قطعی روابط میان تهران و ریاض، بازی‌های فوتبال باشگاهی میان دو کشور معمولا در مکان‌های بی‌طرف برگزار می‌شد اما پس از توافق تهران و ریاض در پکن، کنفدراسیون فوتبال آسیا اجازه داد که این بازی‌ها در دو کشور ایران و عربستان سعودی برگزار شود.

با استفاده از گزارش‌های ایرنا و رادیو فردا؛ س.ن/ک.رSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.