تور مجازی مناره‌های کالیان ؛ تجلیگاه معماری اسلامی در ازبکستان

0 15


مناره کالیان یکی از دیدنی‌های بی‌نهایت زیبا و نفس‌گیر شهر بخارا است که در این مطلب، از قاب تور مجازی به‌ آن سر می‌زنیم.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۹/۰۷/۰۹ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۲/۰۱/۱۱ به‌روزرسانی شده است.

بخارا یکی از دیدنی‌ترین و زیباترین شهرهای دنیا، به‌خصوص آسیای مرکزی به حساب می‌آید. شهری که چندین و چند بار از بین رفت، بازسازی شد و تحولات تاریخی بسیار بسیاری را تجربه کرده است. پنجمین شهر بزرگ ازبکستان جایی است که از تک تک منظره‌هایش می‌توان برای ثبت کردن تصاویر به‌شدت زیبا و خاطره‌انگیز استفاده کرد. بخارا و سمرقند دو شهر مهم ازبکستان هستند که از آن‌ها با عنوان بازتاب‌کنندگان معماری اسلامی یاد می‌کنند. شهرهایی که قسمت مهمی از جمعیتشان را مسلمانان، تاجیک‌زبانان و فارسی‌زبانان شکل می‌دهند. همراه ما باشید که در تازه‌ترین قسمت از تورهای مجازی، قرار است از یک مناره‌ به‌شدت دیدنی و زیبا در شهر بخارا دیدن کنیم.

گنبدها و مناره‌های مسجد کالیان، مهم‌ترین و جذاب‌ترین جاهای دیدنی بخارا محسوب می‌شوند. این بنا در دوران آل افراسیاب ساخته شد و ارتفاع ۴۵ متری‌اش برای راهنمای مسافران بخارا، به‌شدت کاربردی و حیاتی بود. مناره‌های مسجد کالیان تا مدت‌ها به‌عنوان بلندترین مناره‌های قاره‌ آسیا به‌حساب می‌آمدند.

گفته می‌شوند در زمان حمله‌ مغول‌ها به شهر بخارا، زمانی که چنگیز خان و افرادش مشغول تار و مار کردن شهروندان تاجیکستان بودند، بلندی مناره‌ کالیان باعث شد تا شاه مغول هنگام بلند کردن سر خود برای تماشای این مناره‌ بلند و نفس‌گیر، کلاهش را افتاده بر زمین ببیند! بنایی که شکوه و عظمتش باعث شد تا چنگیزخان به تحسین معمارانش بپردازد و از نابودی‌اش دست بکشد. البته که مناره‌های کالیان تنها بناهای تاریخی نبودند که از زیر دست چنگیز مغول سالم خارج شدند. مسجد ماگوکی-آتاری (به معنی مسجد آبی) یک سازه‌ زیبای دیگر از شهر بخارا است که در دوران حمله‌ مغول، صحیح و سالم از زیر دستان سربازان چنگیز خارج شد!

در ادامه و از طریق تور مجازی می‌توانید به بازدید از منار‌ه‌های کالیان بپردازید. کجارو روزانه مطالب مختلفی را با محوریت تورهای مجازی و سفرهای تصویری منتشر می‌کند. اگر به این دست از مطالب علاقه‌مند هستید، بازدید روزانه را از کجارو فراموش نکنید.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.