توصیه وزارت خارجه بریتانیا به شهروندانش: به افغانستان سفر نکنید

0 6


دولت بریتانیا: « شهروندان به خاطر بلند بودن سطح حملات تروریستی و «خطر بالای بازداشت» به افغانستان سفر نکنند»

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تاهنوز بریتانیا و هیچ کشور دیگری حکومت طالبان درافغانستان را به رسمیت نشناخته است

وزارت خارجه بریتانیا در تازه ترین به‌روز‌رسانی از شهروندان این کشور خواسته است که به دلیل «خطر بالای بازداشت» به افغانستان سفر نکنند.

در اعلامیه این وزارت آمده است که «خطر بازداشت اتباع بریتانیایی افزایش یافته است. دولت بریتانیا ممکن است از چنین بازداشت‌هایی باخبر نشود، برقراری ارتباط با بستگان ممکن است انجام نشود و بازداشتها ممکن است طولانی‌مدت باشند.»

وزارت خارجه بریتانیا گفته است که در صورتی که «برخلاف توصیه» این وزارت شهروندان بریتانیایی به افغانستان سفر کنند یا تصمیم به اقامت در این کشور بگیرند «باید خود را ناشناس نگه دارید، هوشیار باشید، سعی کنید از حضور در هرگونه تجمع و رویداد عمومی از جمله مراسم مذهبی خودداری کنید و اقدامات احتیاطی مناسب را در نظر بگیرید.»

در حال حاضر هیچ مسئول کنسولی بریتانیا در افغانستان حضور ندارد و امکان ارائه کمک‌های کنسولی به افراد در این کشور «شدیدا محدود» است.

سفارت‌های بریتانیا، آمریکا و شماری از کشورهای غربی در کابل پس از روی کار آمدن طالبان در ۱۵ آگوست ۲۰۲۱ از دوحه قطر برای امور افغانستان کار می‌کنند.

شهروندان افغانستان برای خدمات کنسولی از جمله ویزا نیز به کشورهای همسایه افغانستان باید مراجعه کنند.

مقام‌های حکومت طالبان بارها خواستار بهبود روابط با کشورهای غربی شده‌اند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نیروهای طالبان در سطح شهر کابل


وزارت خارجه بریتانیا افزوده است که «نمی‌تواند در مورد ایمنی سفر به نقاط مختلف در افغانستان توصیه‌هایی، ارائه دهد.»

در همین حال این وزارت در سایت رسمی خود نوشته است که «افغانستان در یک منطقه بزرگ زلزله‌خیز قرار دارد و در معرض خطر زلزله‌های قوی، پس لرزه‌ها، رانش زمین و سیل قرار دارد.»

وضعیت امنیتی در افغانستان «شدیدا شکننده است و خطر حملات تروریستی در سراسر افغانستان، به ویژه در اطراف فردوگاه‌های این کشور وجود دارد.»

بر اساس این اعلامیه «پس از کشته شدن ایمن الظواهری رهبر شبکه القاعده در کابل در ماه جولای سال جاری، تنش‌ها افزایش یافته و سفر در سراسر افغانستان، بسیار خطرنانک است.»

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

پیتر جوونال، شهروند بریتانیایی سال گذشته در کابل بازداشت شده بود

از زمان تصرف قدرت از سوی گروه طالبان در افغانستان چندین شهروند بریتانیا به شمول برخی خبرنگاران، به دلائل مختلفی از سوی اداره استخبارات طالبان بازداشت شده‌اند.

وزارت خارجه بریتانیا در ماه ژوئیه/جولای اعلام کرد که پنج شهروند بریتانیایی که بیش از پنج ماه در زندان طالبان به سر می‌بردند آزاد شدند.

در بیانیه وزارت خارجه بریتانیا آمده بود که این شهروندان «برخلاف» توصیه‌های دولت سفر کرده بودند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در این زمینه گفته بود که چند شهروند بریتانیایی که از حدود ۶ ماه پیش به خاطر کارهای به گفته او «خلاف» قانون و فرهنگ افغانستان، بازداشت شده بودند پس از گفتگوها بین بریتانیا و طالبان آزاد شده‌اند.

وزارت خارجه بریتانیا همچنین از هرگونه نقض فرهنگ، آداب و رسوم یا قوانین افغانستان از طرف این شهروندان بریتانیایی «عذرخواهی» کرد و گفت چنین رفتاری تکرار نخواهد شد.

وزارت امور خارجه بریتانیا پس از رهایی شهروندان این کشور از بازداشت طالبان در اعلامیه به روز شده نوشت که «وضعیت امنیتی در افغانستان همچنان نامطمئن‌است و احتمال شدت گرفتن تهدیدات امنیتی وجود دارد».

بریتانیا پس از تصرف قدرت از سوی طالبان در ماه اوت سال گذشته میلادی شهروندان و اعضای دیپلوماتیک این کشور را از افغانستان بیرون کرد و حدود ۱۷ هزار تن از شهروندان افغانستان را نیز که در سازمان‌های مربوط به این کشور و موسسات خارجی کار می‌کردند منتقل کرد.

با این حال شماری از افغان‌ها شاغل در موسسات بریتانیایی در دولت سابق در افغانستان می‌گویند که هنوز بی سرنوشت‌اند و در معرض تهدیدات امنیتی به سر می‌برند.

سازمان ملل متحد می‌گوید «در وضعیت فعلی که افغانستان با بحران اقتصادی و بشری مواجه است، تهدید علیه کارمندان خارجی و نهاد‌های امداد‌رسان شاید به چالش جدی در راه کمک‌رسانی به مردم نیازمند تبدیل شود».Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.