توقف طولانی در ماه و مریخ میسر شد؛ ناسا به فناوری تولید اکسیژن از جو دیگر کرات دست یافت

0 6سازمان فضایی آمریکا، ناسا روز چهارشنبه ششم ماه سپتامبر اعلام کرد که با تکمیل آزمایشات مولد اکسیژن، امکان تولید اکسیژن مورد نیاز فضانوردان و مسافران آتی ماه و مریخ فراهم شده است.

به گزارش ناسا،‌ دستگاه موکسی (آزمایش بهره‌برداری از منابع اکسیژن در محل مریخ)، برای شانزدهمین و آخرین بار روی مریخ نورد استقامت (یا پشتکار) ناسا اکسیژن تولید و بسیار موفق‌تر و فراتر از انتظار سازندگانش در «موسسه فناوری ماساچوست» عمل کرده است.

پم ملوری معاون مدیر ناسا با ابراز خشنودی از «عملکرد چشمگیر» موکسی MOXIE گفت که این دستگاه با استخراج اکسیژن از جو مریخ یا کره ماه می‌تواند به تامین هوای قابل تنفس یا اکسیژن مورد نیاز «پیشران موشک» برای فضانوردان آینده کمک کند.

به گفته او «توسعه فناوری‌هایی که به ما امکان استفاده از منابع در ماه و مریخ را می‌دهند» برای ایجاد حضور طولانی‌مدت در ماه، ایجاد اقتصاد قوی در ماه و حمایت از یک کمپین اکتشافی اولیه انسانی در مریخ بسیار مهم هستند.

ناسا همچنین اعلام کرد از زمانی که مریخ‌نورد استقامت در سال ۲۰۲۱ روی مریخ فرود آمد، تاکنون موکسی در مجموع ۱۲۲ گرم اکسیژن تولید کرده است که این میزان، تنها نیاز یک سگ کوچک برای ۱۰ ساعت تنفس را تامین می‌کند.

در کارآمدترین حالت نیز این دستگاه توانست ۱۲ گرم اکسیژن در ساعت که دو برابر بیشتر از اهداف اولیه ناسا برای این ابزار بوده است را با خلوص ۹۸ درصد یا بهتر تولید کند.

دستگاه (آزمایش بهره‌برداری از منابع اکسیژن در محل مریخ) یا «موکسی» از طریق یک فرآیند الکتروشیمیایی که یک اتم اکسیژن را از هر مولکول دی اکسید کربن پمپ شده از جو رقیق مریخ جدا می‌کند، اکسیژن مولکولی تولید می‌کند.

این دستگاه علاوه بر آن که می‌تواند با تولید اکسیژن مورد نیاز فضانوردان،به ماموریت‌های آینده اکتشاف انسانی کمک کند،قادر است به عنوان «منبع پیشران موشک» در مقادیر صنعتی، برای پرتاب موشک با سرنشین، برای بازگشت به زمین مورد استفاده قرار گیرد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.