ثبت خانه تاریخی “خدابخشیان” در فهرست آثار ملی

0 11


خانه تاریخی “خدابخشیان” که جزو الگوهای مَسکَنِ سنتی  شهر نایین است، در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت.

به گفته رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نائین، خانه تاریخی “خدابخشیان” که جزو الگوهای مَسکَنِ سنتی  شهر نایین است، در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت.

محمود مدنیان گفت:

این خانه مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی، و نود و نهمین اثری است که در بین آثار تاریخی و طبیعی نایین در فهرست آثار ملی با شماره ثبتِ ۳۳۹۴۰ قرار گرفته است.

وی با اشاره به معماریِ حیات مرکزی خانه خدابخشیان تصریح کرد:

این بنا ۵۹۰ متر مربع مساحت دارد و به‌عنوان یکی از خانه‌های تاریخی نائین در سال‌های گذشته بر اثر عوامل طبیعی و متروکه بودن، دچار تخریب‌ در بخش‌های مختلف شده بود.

مدنیان با اشاره به اینکه این خانه در سال ۱۳۹۷ با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی مرمت و تبدیل به اقامتگاه بوم گردی شد، گفت:

مجاورت با چند اثر تاریخی شاخص این شهرستان از جمله حسینیه تاریخی نوآباد، بازار تاریخی، مسجد خواجه خصر و نارین قلعه از ویژگی‌های بارز و امتیازات این بناست.

وی گفت:

پرونده پنج اثر دیگر از آثار میراث تاریخی ملموس و ناملموس و طبیعی نایین به اداره‌کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان فرستاده شده است تا برای ثبت ملی به وزارتخانه ارسال شود.

مدنیانی خاطرنشان کرد:

پرونده خانه تاریخیِ “حدادی” در بافت تاریخی نایین که اکنون به هتلِ سنتی تبدیل شده، به‌همراه مراسم نخلگردانی زنان روستای “عشرت‌آباد” از جمله آثار ارسالی میراث فرهنگی نائین به اداره‌کل میراث‌ فرهنگی استان است تا با طی مراحل لازم در فهرست آثار ملی ایران قرار گیرند.

به گفته رئیس اداره میراث‌ فرهنگی نائین، یک هزار و۲۰۰ اثر تاریخی در این شهرستان در سطوح باارزش، نیمه‌ ارزش و کم ارزش شناسایی شده که از این میان ۳۰۰ اثر باارزش هستند و در صورتِ فراهم شدن اعتبار لازم، در اولویتِ ثبت در فهرست آثار ملی قرار می‌گیرند.

شهرستان نائین حدود یک‌هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی و حدود ۹۹ اثر ثبت شده ملی دارد و از بافت‌های تاریخی با ارزش و جاذبه‌های طبیعی برخوردار است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.