ثبت شکایت چهار معترض آسیب‌دیده از چشم در مراجع قضایی

0 14پیام درفشان، وکیل دادگستری در ایران، از شکایت رسمی شماری از آسیب‌دیدگان اعتراضات اخیر نزد مراجع قضایی در چند استان‌ کشور خبر داد.

آن طور که این وکیل دادگستری به پایگاه خبری امتداد گفته، این افراد پس از مراجعه به وکیل و ارائه شواهد و مدارک کافی، اقدام به طرح شکایت کرده‌اند.

آقای درفشان نام چهار تن از شاکیان را مجید خادمی، میرحسام ملکی، رضا عزتی و پوریا علیپور اعلام کرده است.

او در توضیح نحوه آسیب‌ دیدن این افراد در جریان اعتراضات نیز گفت که مجید خادمی، همراه با مادر و خواهر خود برای عرض تسلیت به خانواده یکی از کشته‌شدگان، به مزار وی رفته بودند که «در حال بازگشت، از مکان نامشخصی به سمت ایشان شلیک صورت پذیرفته و دچار مصدومیت در یکی از چشمان خویش شده‌اند».

میرحسام ملکی نیز برای جابه‌حایی خودروی خود در جریان اعتراضات، به خیابان می‌رود که «از فاصله بسیار نزدیک با اسلحه پرتابگر گاز اشک آور به صورت ایشان شلیک می‌شود و به حدی این فاصله نزدیک بوده که از شدت مهیب ضربه درنتیجه استخوان‌های فک بالا و پایین و دندان‌ها کاملا خرد می‌شود.»

آن‌ طور که پیام درفشان گفته، آقای ملکی «ماه‌هاست تحت عمل‌های جراحی مختلف قرار دارد و مدت‌ها فقط با نی امکان تغذیه» داشته است.

این وکیل دادگستری همچنین افزود که رضا عزتی هم که همراه فرزندان و خواهرزاده خود برای بازدید از مزار بستگان در بهشت سکینه کرج بوده، در راه این آرامستان، مورد «اصابت تعداد زیادی گلوله» واقع شده و علاوه بر «چشم و صورت، حتی تعدادی گلوله وارد پیکر و قلب» او می‌شود.

این گزارش می‌افزاید آقای عزتی به همین دلیل، «مجبور به جراحی قلب شده و در حال حاضر نیز یکی از چشمان او نقص شدید بینایی دارد و تعداد زیادی از گلوله ها در پیکرش باقی مانده» است.

درفشان همچنین از سپری شدن مراحل تحقیقات ابتدایی پرونده پوریا علیپور توسط پلیس خبر داده و گفت: «به تشخیص دادستان محترم نظامی تهران، برای رسیدگی قضائی به بازپرس محترم نظامی ارجاع شده تا نتیجه تحقیقات پلیس و خسارات وارده توسط بازپرس محترم نظامی مورد نظارت و با دستورات لازم الاجرا مورد توجه قرار گیرد.»

وی اضافه کرد که رضا علیپور با وجود «مصدومیت شدید» شخصا «به مراجع بازرسی پلیس و مرجع قضائی مراجعه نموده و با قاطعیت نسبت به دادخواهی اقدام کرده و سپس جهت همیاری به وکیل مراجعه» کرده است.

این وکیل دادگستری در عین حال از همه خانواده‌های کشته‌شدگان و آسیب‌دیدگان خواسته با مراجعه به وکلای دادگستری، نسبت به انجام دادخواهی جهت امکان پیگیری آسیب‌های پیش‌آمده اقدام کنند.

پس از اعتراضات اخیر و کشته‌ و زخمی‌ شدن شمار قابل توجهی از معترضان، مقام‌های جمهوری اسلامی نه تنها هیچ مسئولیتی نپذیرفتند، بلکه شماری از خانواده‌های دادخواه آنها را نیز به دلیل اظهاراتی علیه مقام‌های جمهوری اسلامی در مراسم تدفین و تشییع یا در شبکه‌های اجتماعی، به انحاء مختلف تحت فشار قرار دادند.

شماری از وکلای دادگستری نیز که مسئولیت دفاع از حقوق شاکیان و بازداشت‌شدگان اعتراضات را پذیرفته بودند خود بازداشت یا حبس شدند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.