ثبت ملی «قصه‌گویی ایرانی» – کجارو

0 15


با رونمایی از لوح ثبت ملی قصه‌گویی، آیین ثبت ملی قصه‌گویی ایرانی برگزار شد.

آیین ثبت ملی قصه‌گویی ایرانی با رونمایی از لوح ثبت ملی قصه‌گویی و با حضور جمعی از معاونان و مدیران‌کل کانون پرورش فکری و فعالان حوزه قصه‌گویی برگزار شد.

در این مراسم، فرهاد فلاح معاون فرهنگی کانون، گفت:

همان طور که در ورزش، دو میدانی ورزش پایه محسوب می‌شود، قصه هم پایه همه هنرها و ادبیات است. قصه هنر بی‌هزینه‌ای است. بدون پرداخت هزینه، قصه تعریف می‌کنیم. قصه یک هنر و میراث عمیق گران‌بها و جهانی است؛ ضمن اینکه ماندگار و ماناست.

او ادامه داد:

ثبت ملی قصه‌گویی اتفاق مهمی است، البته اقدام‌هایش به سال‌های قبل برمی‌گردد، اما بسیار خوشحالیم که در دوره کنونی برای ثبت قصه‌گویی توفیق پیدا کردیم.

فلاح تصریح کرد:

در این آیین قصه‌گویی ایرانی به‌عنوان میراثی ماندگار به نام کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ثبت می‌شود و این مایه مباهات است.

در بخش دیگری از این مراسم علیرضا تابش، مشاور معاون میراث‌‌فرهنگی، بیان کرد:

رویداد امروز که به همت کانون پرورش فکری رقم خورد برای همه ما تذکری در باب اهمیت و جایگاه مهم قصه‌گویی است.

تابش ادامه داد:

فرهنگ و هنر برآمده از ذات یک ملت است نه کوشش و سلیقه‌ی مسئولان. بنابراین لوحی که امروز امضا می‌شود ارج‌گذاری بر تلاش چندین‌ ساله مربیان کانون پرورش فکری است.

او افزود:

قصه و ادبیات ایرانی این ظرفیت را دارد که مرزهای جهانی را بپیماید، امید همه‌ ما به نسل نو است که ادبیات و قصه‌های ایرانی را با روزآمدرسانی به نسل آینده منتقل کنند.

تجلیل از مصطفی رحماندوست بخش دیگری از مراسم ثبت ملی قصه‌گویی ایرانی بود. در این بخش مصطفی رحماندوست از طراحان و برنامه‌ریزان توسعه‌ی قصه‌گویی بیان کرد:

بیست‌وپنج سال پیش که جشنواره قصه‌گویی را پایه‌گذاری کردیم نه صحبتی از ثبت ملی بود، نه جهانی شدن قصه‌گویی، با این وجود این مسیر را با همدلی طی کردیم. قابل‌توجه است بسیاری از شیوه‌های قصه‌گویی نیز باید در کانون ثبت و آرشیو شود.

رحماندوست ادامه داد:

آرزو دارم علاوه بر جشنواره‌ی خوب قصه‌گویی، آکادمی قصه‌گویی نیز ایجاد شود.

در پایان این مراسم از لوح ثبت ملی قصه‌گویی ایرانی رونمایی شد.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.