جاستین ترودو از تعیین بازرس ویژه برای بررسی «دخالت چین در انتخابات کانادا» خبر داد

0 8


Trudeau

منبع تصویر، CPAC

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا که از سوی رهبر جناح مخالف دولت و در پی انتشار گزارش‌های تحقیقی در رسانه‌های این کشور اتحت فشار قرار گرفته تا به ادعای دخالت چین در دو انتخابات اخیر کشورش واکنش نشان دهد، وعده داد با تعیین یک بازرس ویژه مستقل در این باره تحقیق و تفحص شود و همچنین راهکارهایی برای پیشگیری از هرگونه مداخله در انتخابات کانادا فراهم شود.

قرار است بازرس ویژه مستقلی که هنوز معرفی نشده به اسناد محرمانه مربوط به انتخابات سراسری سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۱ دسترسی داشته باشد و بر اساس تحقیقات خود به دولت کانادا در مورد راه‌های جلوگیری از مداخله خارجی در انتخابات این کشور توصیه‌هایی ارایه کند.

آقای ترودو این تصمیم را پس از آن رسما اعلام کرده که رهبر حزب راست‌گرای مخالف دولت درخواست تحقیق و تفحص رسمی در این باره شده بود و همچنین رسانه‌های کانادایی به استناد افشاگری منابع اطلاعاتی از تلاش چین برای مداخله در دو انتخابات اخیر این کشور نوشته بودند.

همزمان چین هرگونه اتهام دخالت در انتخابات کانادا را تکذیب کرده و آن را ادعایی «کاملا بی اساس و با هدف بدنام کردن» پکن خوانده است.

جاستین ترودو که روز دوشنبه – ۶ مارس – در مقابل ساختمان پارلمان کانادا در اوتاوا با خبرنگاران سخن می‌گفت اتهام مداخله در انتخابات کشورش را تهدیدی برای «استقلال» کانادا و «شوکه‌کننده» خواند و گفت این موضوع «کانونی‌ترین ارزش کانادایی‌ها را هدف» قرار می‌دهد.

«من بازرس ویژه مستقلی را تعیین خواهم کرد که ماموریت گسترده‌ای خواهد داشت و به ما پیشنهادهای کارشناسانه خواهد داد درباره چگونه مبارزه کردن با هرگونه دخالت (در انتخابات) و مستحکم‌تر کردن دموکراسی‌مان».

آقای ترودو همچنین گفته از اعضای پارلمان و سناتورهای کانادا در کمیته امنیت ملی و کمیته اطلاعات پارلمان خواهد خواست که درباره امنیت انتخابات تحقیق و تفحص کنند.

نخست‌وزیر کانادا گفته تلاش برای مداخله در انتخابات کانادا از سوی چین موضوع جدیدی نیست و کشورهای دیگری چون روسیه و ایران هم اقدامات مشابهی انجام داده‌اند.

«این کشورها و همچنین عوامل دیگری که در قالب دولت‌ها عمل نمی‌کردند نه تنها برای دخالت در انتخابات ما، بلکه برای دخالت در امور داخلی ما هم تلاش کرده‌اند. این مشکل جدیدی نیست».

همه این تحولات در پی آن صورت می‌گیرد که اخیرا روزنامه گلوب اند میل کانادا و شبکه تلویزیونی گلوبال نیوز این کشور سلسله گزارش‌هایی را که بر مبنای افشاگری منابع اطلاعاتی این کشور تهیه شده بود منتشر کردند که در آنها از تلاش‌های حزب کمونیست چین – حزب حاکم – برای دخالت در دو انتخابات سراسری اخیر کانادا صحبت به میان آمده است.

بیشتر بخوانیدSource link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.