جامعه جهانی برای توقف روند اعدام معترضان در ایران چه ابزاری دارد؟

0 9


جامعه جهانی برای توقف روند اعدام معترضان در ایران چه ابزاری دارد؟

همزمان با ادامه اعتراضات و واکنشهای انتقاد آمیز به اعدام محمد حسینی و محمدمهدی کرمی دو نفر از بازداشتی‌های اعتراضات سراسری ایران، فعالان حقوق بشر نسبت به خطر اعدام غریب الوقوع دو معترض دیگر ابراز نگرانی می کنند.

آنتا دائمی، فعال حامی حقوق بشر در حساب توئیتری خود خبر داده که محمد بروغنی و محمد قبادلو دو معترض زندانی برای اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی در زندان رجایی‌شهر منتقل شده‌اند.

امیر رئیسیان وکیل محمد قبادلو در حساب توئیتری خود نوشته که درخواست اعاده دادرسی این جوان ۲۲ ساله ثبت شده و دیوان عالی کشور براساس قانون باید به محض دریافت این درخواست دستور توقف اجرای حکم اعدام را صادر کند.

نگرانی در مورد اعدام محمد بروغنی و محمد قبادلو در حالی شدت گرفته که حکومت ایران دو روز پیش محمد حسینی و محمدمهدی کرمی را اعدام کرد.

اعدام این دو زندانی سیاسی موجی از خشم و انتقاد داخلی و بین المللی را برانگیخت.

ساعتی بعد از انتشار خبر اعدام محمد مهدی کرمی و محمد حسینی، اتحادیه اروپا، بریتانیا و آمریکا ضمن محکوم کردن این اقدام، از ایران خواستند که هر چه سریعتر اعدام معترضان را متوقف کند.

دیروز هم در ایران تجمعاتی در شماری از شهرهای ایران شکل گرفت و معترضان در مخالفت با اعدام و در حمایت از اعترضات گسترده اخیر شعارهایی سر دادند و خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی ایران شدند.

حکومت ایران تاکنون چهار نفر از معترضان اعتراض‌های جاری را اعدام کرده است و به گفته عفو بین‌الملل بیش از بیست نفر دیگر در خطر اعدام هستند

سازمان حقوق بشر ایران که مقر آن در نوروژ است، هم هشدار داده که اگر رفتار جمهوری اسلامی با واکنش درخور جامعه جهانی روبرو نشود در روزهای آینده شاهد اعدام تعداد بیشتری از معترضان در زندان ها خواهیم بود.

آمریکا، کانادا و همچنین اتحادیه اروپا به دلیل سرکوب اعتراضات، تحریم‌ هایی را علیه مقام ها و سازمان های مختلف جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده اند و وعده داده اند در صورت ادامه سرکوب ها، به دامنه این تحریم ها اضافه کنند.

برای بررسی بیشتر این موضوع گفت وگویی داشتیم با سعید محمودی استاد حقوق بین الملل در دانشگاه استکهلم در سوئد.

این مصاحبه در چشم‌انداز بامدادی دوشنبه ۱۹ دی ۱۴۰۱ (۹ ژانویه ۲۰۲۳) پخش شده است.

برای شنیدن سایر مطالب رادیوی بی بی سی، به صفحه رادیو مراجعه کنید یا برنامه‌های ما را بر روی ساوند کلاود بشنوید.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.