جام جهانی ۲۰۲۲؛ چه کسانی از جام جهانی پول درمی‌آورند؟

0 35


  • نویسنده, سینا حاتمی
  • شغل, خبرنگار
جام جهانی قطر

منبع تصویر، Getty Images

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به اعتقاد بسیاری بحث‌برانگیزترین جام جهانی تاریخ بود، هرچند که بیشترین درآمد را برای فیفا به ارمغان آورد. اما این درآمدها چگونه و از چه راه‌هایی حاصل شدند؟ کشور میزبان و اسپانسرها چگونه از این مسابقات منتفع شدند؟


می‌گویند فوتبال در سراسر جهان حدود چهار میلیارد نفر طرفدار دارد. هیچ ورزش دیگری از این لحاظ با فوتبال قابل مقایسه نیست. بدون تردید رویدادی که بیشترین افراد را به وجد می‌آورد جام جهانی است که فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا آن را برگزار می‌کند.


با چنین پتانسیلی فیفا دوره‌های مالی را چهارساله و از جام جهانی تا جام جهانی تعریف می‌کند. دوره فعلی با برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به پایان رسید. با مجموع ۲۵/۷ میلیارد یورو درآمد در چهار سال گذشته که بی‌سابقه است. در قیاس با دوره چهارساله قبلی منتهی به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، فیفا توانسته درآمدش را یک میلیارد یورو افزایش دهد.

رکورد بینندگان تلویزیونی

بزرگ‌ترین منبع درآمدی فیفا در این میان مثل همیشه حقوق پخش تلویزیونی بود. فروش این حقوق در این دوره ۷/۲ میلیارد یورو عاید فیفا کرد. شکسته شدن تعداد بینندگان تلویزیونی در این دوره تاییدی بر اهمیت این منبع درآمدی بود.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.