جان باختن دو تن از معترضان زخمی مهاباد و کردستان

0 17شورش نیکنام مهابادی و رضا کاظمی نوجوان اهل شهر موچش کردستان که در روزهای بیست و ششم آبان و اول آذر با شلیک نیروهای سپاه پاسداران زخمی شده و در بیمارستان‌ بستری بودند، روز یکشنبه در اثر شدت جراحات ناشی از اصابت گلوله جنگی جان خود را از دست دادند.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، شورش نیکنام روز ۲۶ آبان در جریان اعتراضات مردم شهر مهاباد از سوی نیروهای سپاه پاسداران هدف تیراندازی با گلوله جنگی قرار گرفته و به شدت زخمی شده بود.

پیکر زخمی شورش نیکنام به بیمارستان سیدالشهدا ارومیه منتقل شده و او در ده روز گذشته تحت تدابیر شدید امنیتی در این بیمارستان بستری بود.

سایت حقوق بشری هه‌نگاو نیز با اشاره به اینکه شورش نیکنام از «ناحیه سینه و شکم مورد اصابت گلوله جنگی نیروهای حکومتی» قرار گرفته بود، افزود او که متاهل و پدر یک فرزند بود، بعد از ده روز سرانجام در اثر شدت جراحات جان خود را از دست داد.

هه‌نگاو و شبکه حقوق بشر کردستان همزمان گزارش دادند که رضا کاظمی، نوجوان ۱۶ ساله و یکی دیگر از زخمی‌شدگان با شلیک نیروهای سپاه پاسداران، نیز عصر یک‌شنبه ششم آذر ماه در یکی از بیمارستان‌های سنندج جان خود را از دست داد.

پیش از این، شامگاه اول آذر ماه تصاویری از زخمی شدن یک نوجوان ۱۶ ساله به نام رضا کاظمی در نزدیکی شهر موچش استان کردستان در اثر تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران منتشر شده بود.

رضا کاظمی از همان روز به دلیل شدت جراحات به بیمارستان کوثر سنندج منتقل شده و در کما بود اما عصر یک‌شنبه ۶ آذر به دلیل شدت جراحات ناشی از اصابت گلوله جنگی، جان خود را از دست داد.

پیشتر هم شمال خدیری جوان ۳۲ ساله‌ای که در اعتراضات هفته گذشته مهاباد با تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران زخمی شده بود روز پنج‌شنبه سوم آذر ماه در اثر شدت جراحات ناشی از اصابت گلوله در بیمارستان خمینی ارومیه جان خود را از دست داده بود.

به این ترتیب، از روز پنج شنبه سوم آذر ماه تاکنون، دست‌کم سه تن از مردم شهرهای مهاباد و موچش که در اثر شلیک نیروهای سپاه پاسداران زخمی شده بودند، جان خود را در «بیمارستان‌های» ارومیه و سنندج از دست داده‌اند.

علاوه بر این سه تن، هه‌نگاو و شبکه حقوق بشر کردستان دوم آذر ماه گزارش دادند که «هیمن امان، جوان ۲۶ ساله اهل بوکان که پس از اصابت گلوله نیروهای حکومتی مجروح و ربوده شده بود، در اثر شکنجه شدید ماموران اطلاعات ارومیه کشته شده است.»

هیمن امان شامگاه جمعه ٢٧ آبان‌ماه، پس از آنکه مورد اصابت گلوله ساچمه‌‌ای قرار گرفت، از سوی نیروهای حکومتی در بوکان بازداشت شده بود اما دوم آذر ماه پیکر بی‌جان او را به خانواده‌اش تحویل دادند.

جلال محمودزاده در جریان جلسه علنی روز یکشنبه ششم آذر مجلس و در تذکری به ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی، و احمد وحیدی، وزیر کشور، گفت: «در اعتراضات مردمی مهاباد و شهرهای کردنشین ۱۳ نفر بر اساس آمار رسمی، و بر اساس آمار غیر رسمی ۱۰۵ نفر کشته شده‌اند.»

محمودزاده افزود: «به‌جای پیگیری و احقاق حق و حقوق مردم مناطق کردنشین در دستگاه قضایی، در همان دستگاه قضایی علیه من نماینده که پیگیر این ماجراها بودم، شکایت شده است.»

بنابر اعلام شبکه حقوق بشر کردستان، از آغاز اعتراضات سراسری مردم ایران در ۲۶ شهریور ماه تاکنون دست‌کم ۱۰۹ شهروند کرد در جریان این اعتراضات در شهرها و روستاهای کردستان و دیگر مناطق ایران به دست «نیروهای نظامی‌امنیتی جمهوری اسلامی» کشته شده‌اند که ۱۲ نفر از آنها کودک بوده‌اند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.