جبهه مقاومت ملی می‌گوید طالبان در پنجشیر «۶۳ کشته» دادند؛ سخنگوی والی: تلفات کاملا دروغ است

0 164


پنجشیر

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

جبهه مقاومت بیشتر متشکل ازنیروهای تاجیک‌تبار قطعات خاص ارتش پیشین افغانستان است

جبهه مقاومت ملی، به رهبری احمد مسعود می‌گوید که «چریک‌های» وابسته به این جبهه، «۶۳ تن از افراد طالبان » را در دو روز گذشته در پنجشیر کشته‌اند. طالبان اما می‌گویند که این اظهارات نادرست است.

صبغت احمدی، سخنگوی جبهه مقاومت ملی در صحبت با بی‌بی‌سی گفت: « طالبان در یک رشته حملات هماهنگ در نقاط مختلف پنجشیر ۶۳ تن کشته داده‌اند.»

آقای احمدی همچنین گفت: « در حالی که حملات طالبان در دو روز گذشته در عبدالله خیل، پیشغور، آب‌دره، حصارک، منجهور، شابه، خنچ، تولخه و کوهسار، جریان داشت، به دلیل اینکه نیروهای جبهه در حالت دفاعی قرار دارند، تنها چهار زخمی داشته‌ایم».

سخنگوی جبهه مقاومت می‌گوید که رهبری جنگ‌های دو روز گذشته در پنجشیر را قیوم ذاکر، معاون وزیر دفاع طالبان، مستقیما به دست داشته است.

نظر به گفته‌های آقای احمدی، طالبان در این نبردها، میان ۳ تا ۴ هزار نیرو از جنوب و جنوب شرق افغانستان به پنجشیر برده‌اند.

همزمان ابوبکر صدیق، سخنگوی والی پنجشیر در صحبت با بی‌بی‌سی گفت: « بحث تلفات کاملا دروغ است. درگیری آنچنانیی که آنها {نیروهای مقاومت} ادعا می‌کنند، صورت نگرفته است.»

سخنگوی والی پنجشیر همچنین افزوده است که نیروهای طالبان «در نقاطی شورشگری» را مهار کرده‌اند. او همچنین گفت که اعزام نیروهای بیشتر به نبردهای جدید در پنجشیر، «نادرست» است.

نیروهای جبهه مقاومت که در پنجشیر علیه طالبان می‌جنگند، عمدتا از نیروهای تاجیک‌تبارارتش پیشین افغانستان اند. 

قیوم ذاکر و ماموریت «مهار مقاومت»

چند هفته پیش، قیوم ذاکر، معاون وزیر دفاع طالبان به عنوان فرمانده نظامی پنجشیر و اندراب‌ گماشته شد.

آنتونیو جستوزی، نویسنده و پژوهشگر که موضوعات مربوط به طالبان را از نزدیک دنبال می‌کند، در مطلبی برای بی‌بی‌سی نوشت که قیوم ذاکر برای «مهار مقاومت علیه طالبان» به این سمت منصوب شده است. قبلا وزیر دفاع طالبان و رئیس ستاد ارتش طالبان برای از بین بردن آنچه آنها «شورشگری» در پنجشیر و اندراب‌ عنوان می‌کنند، رفته بودند. اما موفق نشدند.

در طول یک سال گذشته و آغاز دور دوم طالبان در قدرت؛ گزارش‌ها از جنگ، شکنجه، و قتل‌های صحرایی درپنجشیر و اندراب، دو نقطه اصلی مقاومت علیه طالبان، منتشر می‌شود.

سازمان ملل متحد و سازمان‌ها حقوق بشری همواره از شکنجه، قتل، ارعاب غیرنظامیان از سوی نیروهای طالبان در این مناطق، اظهار نگرانی کرده‌اند. طالبان عمدتا همه ادعا‌ها از جمله بدرفتاری با مردم غیرنظامی را رد می‌کند.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.