جشنواره‌های تئاتر و موسیقی فجر؛ «وضعیتی غیرعادی» چهار ماه بعد از آغاز اعتراض‌ها

0 7


  • نویسنده, علی مصلح
  • شغل, روزنامه‌نگار و منتقد فرهنگی
.

منبع تصویر، fitf.theater.ir

در حالی که توجه رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی به چهل و یکمین دوره جشنواره فیلم فجر و فراخوان‌ها برای تحریم و خودداری از شرکت در آن است، دو جشنواره هنری دیگر هم وضعیت مبهم و پیچیده‌ای دارند؛ جشنواره تئاتر فجر به شیوه‌ای متفاوت از همیشه برگزار می‌شود و زمان و شکل برگزاری جشنواره موسیقی فجر هنوز مشخص نیست.

رویدادهایی که جمهوری اسلامی با عنوان «فجر» در بهمن ماه برگزار می‌کند، نمادی از فرهنگ و هنر حکومتی در چهار دهه اخیر بوده‌اند. جشنواره‌هایی که همزمان با سالگرد روزهای پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۷ برگزار می‌شوند تا علاوه بر یادآوری «دهه فجر» به مردم، این را هم گوشزد کنند که فعالیت هنری از نظر حکومت پیوندی ناگزیر با آن انقلاب دارد.

اما همین پیوند در سال‌های اخیر به دردسری برای مسئولان فرهنگی جمهوری اسلامی تبدیل شده است. با گسترش نارضایتی از شیوه حکمرانی و اعتراض‌ها در چند سال اخیر، همین جشنواره‌ها به عنوان نمادهای فرهنگ حکومتی زیر سوال رفتند و از سال ۱۳۹۸ مساله «تحریم» آنها به شکل علنی مطرح شد.

امسال و با آغاز اعتراض‌های سراسری از ۲۵ شهریور، هنرمندان هم به جمع معترضان پیوستند و طی هفته‌های گذشته اخبار احضار، ممنوع‌الخروج شدن و بازداشت آنها بخش مهمی از پوشش رسانه‌ای اعتراض‌ها را تشکیل داده است. از سوی دیگر فعالیت فرهنگی و عرضه محصولات هنری در همین مدت عملا به حالت نیمه تعطیل درآمده است. کنسرتی برگزار نشده، تعداد نمایش‌های روی صحنه به شدت کم شده و اکران فیلم‌های سینمایی با ریزش بی‌سابقه تماشاگران همراه بوده است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.