جشنواره ادینبورگ؛ از شعبده بازی با غذا تا آخرالزمان

0 9


«مناسک بهار» اثر پینا باوش

منبع تصویر، Edinburgh International Festival

توضیح تصویر،

«مناسک بهار» اثر پینا باوش

  • نویسنده, محمد عبدی
  • شغل, منتقد هنری

نزدیک به یک ماه جشن و سرور و ستایش از هنرهای نمایشی در جشنواره ادینبورگ که هر سال در ماه اوت به میعادگاه عشاق تئاتر بدل می‌شود: شهری که از بام تا شام میزبان اجراهای مختلف تئاتر، موسیقی، رقص، باله، اپرا و کمدی‌های تک نفره در گوشه و کنار از تالارهای بزرگ تا کافه‌ها و کلیساهاست.

جشنواره بین‌المللی ادینبورگ امسال هفتاد و ششمین دوره‌اش را جشن گرفت، جشنواره‌ای که در سال ۱۹۴۷ کمی پس از پایان جنگ دوم جهانی شکل گرفت تا مرهمی بر زخم‌های آن جنگ خانمانسوز و محملی برای دوستی و اتحاد ملت‌ها باشد و تا به امروز هر سال (بجز سال ۲۰۲۰ به دلیل همه گیری کرونا) برگزار شده است.

امسال جشنواره صاحب مدیر تازه‌ای شد؛ نیکلا بندتی ویولونیست اسکاتلندی/ایتالیایی سکان این بزرگ‌ترین جشنواره هنرهای نمایشی جهان را به دست گرفت، هرچند اساس جشنواره چنان تثبیت شده است که تغییرات چندان ملموسی نسبت به سال‌های قبل حس نمی‌شد.

در ستایش یا نکوهش غذا

جف سابل را حالا دیگر باید نابغه عالم نمایش در سال‌های اخیر خواند؛ کارگردانی که با اثری به نام «خانه» در سال ۲۰۱۸ در جشنواره ادینبورگ خوش درخشید(جایی که بازیگران یک خانه کامل را با همه وسایل و حتی آب لوله کشی بر روی صحنه می‌ساختند و بعد ویرانش می‌کردند)، حالا با اثر تازه‌ای به نام «غذا» بازگشته است.Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.